MojElektromobil

Sora, v prenesenom význame aj oceán, rieka či všeobecne vodný cyklus na našej planéte, je názov nového vodíkového elektrobusu z dielne japonskej spoločnosti Toyota. Autobus menších rozmerov bude k dispozícii zatiaľ na domácom, japonskom trhu a to v pomerne obmedzenom množstve. V okolí hlavného mesta Tokio bude pri príležitosti olympijských hier dodaných v priebehu roka 2020 len 100 kusov týchto vozidiel. Pôjde tak o pomerne limitovaný model.

Náš tip
ELEKTRICKÉ AUTOBUSY PRE MESTO: SPRIEVODNÝ PROGRAM VEĽTRHU BUS SHOW 2018

Vodíkový autobus Toyota Sora

Autobus bude vybavený dvoma vodíkovými palivovými článkami, ktoré dodajú energiu pre dva synchrónne 113 kW elektromotory. Akumulátor menšej kapacity bude v tomto autobuse typu NiMH. 10 vodíkových nádrží s kapacitou 600 litrov (pri nominálnom tlaku 70 MPa) je približne porovnateľný s konkurenčnými vozidlami danej kategórie.

Toyota Sora je autobus menších rozmerov s celkovou dĺžkou približne 10,5 metra. Jeho kapacita je 79 miest, pričom ide o 22 miest na sedenie, 56 miest na státie + kabína vodiča autobusu. Zaujímavou súčasťou je aj sekundárna, externá možnosť pohonu vozidla. Autobus je možné dobíjať 9 kW nabíjačkou prostredníctvom konektoru CHAdeMO, a to až do celkovej kapacity 235 kWh núdzového zdroja napájania. To značí aj niekoľko dní pohonu na batériu v závislosti od prejdenej vzdialenosti.

Zdroj: insideevs.com

15. mája 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+