MojElektromobil

Práve výroba batériových článkov môže byť už v blízkej budúcnosti skutočne kľúčovým prvkom pre úspech na už v súčasnosti čiastočne elektrifikovanom trhu. Na území Švédska by mala vyrásť dokonca najväčšia európska továreň na batérie. Dočkáme sa toho pravdepodobne aj na Slovensku.

„Už v roku 2030 budeme mať viac ako 70 percent nízkouhlíkovej energie. Energia získaná cez slnečné kolektory a veterné elektrárne je však nestála. Musíme byť schopní ju skladovať a využívať vtedy, keď ju potrebujeme,“ cituje podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča TASR.

Náš tip
BMW SA SNAŽÍ ZABEZPEČIŤ ZÁSOBY KOBALTU A LÍTIA NA 10 ROKOV! PRE BATÉRIE DO SVOJICH ELEKTROMOBILOV

Nevyhnutné investície

„Je prirodzené chcieť, aby sme tieto komponenty nedovážali zo zahraničia, ale boli ich schopní vyrobiť na Slovensku. Určite by bolo len prirodzené, aby sme popri autách na Slovensku dokázali vyrábať aj vysokokvalitné batérie.“  – uviedol Šefčovič pre RTVS.

Ak by sa naplnili staršie vyjadrenia a v rámci Európy nevznikne jedna centrálna továreň na batérie, ale v hre bude viacero lokalít, nie je vylúčené, žeby takáto továreň mohla prísť aj na Slovensko. Podľa slov podpredsedu Šefčoviča by mohla továreň na Slovensku vyrásť v trojuholníku medzi automobilkami, ktoré na našom území pôsobia. Hovoríme tak o okolí mesta Nitra.

„Od roku 2025 počítame, že 25 percent áut na európskych cestách budú elektromobily alebo hybridy. Trh s batériami by mohol dosiahnuť objem 250 miliárd eur ročne. To je pomerne veľa peňazí a žiadna krajina to nedokáže sama. Ale spoločne – kombináciou európskych zdrojov, cez EIB a príspevky zo štátnych rozpočtov vo forme povolenej štátnej pomoci – by sme to mali zvládnuť.“ – tvrdí Šefčovič.

Zdroj: euraktiv

15. februára 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+