MojElektromobil

Tesla začala vybraných majiteľov elektrických SUV Tesla Model X prostredníctvom e-mailovej komunikácie upozorňovať na aktuálne zvolávanie do servisov. Dôvodom je systém posilňovača riadenia, ktorý mohol začať podliehať zvýšenej korózii, čím sa môže znížiť jeho celková funkčnosť.

Problém sa týka približne 15 000 vozidiel Tesla Model X v Spojených štátoch a Kanade, ktoré boli vyrobené skôr ako v polovici októbra 2016. V súvislosti s možným nedostatkom nedošlo zatiaľ k žiadnym kolíziám či nehodám. No pre celkovú bezpečnosť sa Tesla rozhodla situáciu riešiť proaktívne.

Prílišná korózia skrutiek by v konečnom dôsledku mohla spôsobiť, že vozidlo stratí možnosť využívať posilňovač riadenia. To by síce nemalo ohroziť bezpečnosť prevádzky, no rozhodne by to sťažilo manipuláciu. Vodiči by jednoducho pre otočenie volantu museli vyvíjať omnoho vyššiu silu – najmä pri nízkych rýchlostiach.

Tesla majiteľov dotknutých vozidiel jednak upozorní e-mailom, no zároveň ich bude kontaktovať s dostupným termínom pre vykonanie bezplatného servisného úkonu. Ten bude pozostávať z výmeny skrutiek a aplikácie prostriedku proti korózii. V prípade, že by bolo poškodenie vážnejšie, pristúpi sa k výmene systému riadenia, opäť bez poplatku.

Rovnaký problém mal aj Model S

K veľkej zvolávacej akcii Tesla naposledy pristúpila v roku 2018 a dotkla sa približne 123 000 kusov elektromobilov Tesla Model S vyrobených pred aprílom 2016.

Zhodou okolností aj vtedy išlo o totožný dôvod – koróziu spôsobenú jazdou v oblastiach, kde sa počas zimnej údržby ciest používa cestná soľ s obsahom magnézia alebo kalcia.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

13. februára 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+