MojElektromobil

Čo by Vás ako majiteľa elektromobilu napadlo prvé pri otázke, aký update by ste vo svojom aute chceli? Väčšina z Vás by sa určite zhodla na týchto dvoch veciach, a to je väčší dojazd a rýchlejšie nabíjanie.

A presne tento krok urobila Tesla podľa Insideev.com len nedávno, a to pri zavádzaní najnovšej aktualizácie softvéru. Tá pomáha zlepšiť efektivitu elektromobilov pri nabíjaní, hlavne na rýchlonabíjačkách iných ako je Tesla Supercharger. Je to kvôli aktualizácií termomanažmentu batérie, ktorý zohľadňuje výkon každej rýchlonabíjacej stanice jednosmerného prúdu. To by malo zabezpečiť zvýšenie nabíjacieho výkonu na týchto nabíjačkách.

Tesla Supercharger s parkovacím miestom špeciálne pre Cybertruck (Foto: Twitter/@phibetakitten)
Tesla Supercharger s parkovacím miestom špeciálne pre Cybertruck (Foto: Twitter/@phibetakitten)

Neoddeliteľnou súčasťou pri rýchlejšom nabíjaní elektromobilov je riadenie tepla a práve Tesle sa podarilo dosiahnuť zlepšenie vylepšením len softvérových nastavení. Táto aktualizácia nielenže umožní rýchlejšie a efektívnejšie nabíjanie Vášho auta, ale Vám ušetrí aj peniaze.

Tesla sa k vydaniu nedávnych aktualizácií vyjadrila:

„Počas rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom boli ovládacie prvky tepelného systému optimalizované pre výkon na každej nabíjacej stanice, čím sa zlepšila účinnosť nabíjania aj predhrievanie batérie pre nabíjaním. Výsledkom je rýchlejšie nabíjanie a zníženie nákladov na energiu.“

Tesla skoro pri každom update urobí viacero aktualizácií či vylepšení automaticky. Napr. pri poslednej aktualizácií je príjemná väčšia zmena, a to pridanie loga k staniciam FM rádia. Tá uľahčí používateľom rýchlejšie nájdenie svojej obľúbenej stanice. Je to detail, ktorý poteší nejedného majiteľa a hlavne túto funkciu už dávno mali aj konkurenčné vozidlá.

Príjemná zmena

Najnovšia aktualizácia nám prináša aj nový režim odomknutia dverí Drive Door, ktorý sa už objavuje aj v iných značkách. Túto funkciu môžeme aktivovať stlačením a podržaním uzamykacieho tlačidla na dverách na strane vodiča, taktiež ňou môžeme odomknúť všetky dvere a súčasne otvoriť kufor.

Tesla Model 3 SR+
Tesla aktualizácia softvéru | Foto : Radovan Hlôška

Táto funkcia je veľmi pohodlná pre pravidelné cestovanie rodín s deťmi. Ak by ste chceli cestovať sami, bolo by dobré sa uistiť kvôli bezpečnosti, že sa dvere odomknú iba na strane vodiča alebo si túto funkciu radšej vypnúť.

Ďalšie vylepšenia Sentry Mode a Dog Mode

Nové vylepšenia nám prinášajú aj funkcie Sentry Mode a Dog Mode, pretože v minulosti sa nedokázali aktivovať súčasne naraz. Má teda zmysel mať obe funkcie aktívne kvôli pohodliu svojho psíka a zároveň mať prehľad o svojom vozidle?

S novou aktualizáciou Dog Mode a Sentry Mode sa súčasne deaktivuje aj alarm. Pri vyskytnutí výstrahy vo funkcií Sentry Mode sa zachytí a uloží videozáznam, ale alarm sa nespustí, pretože by to mohlo vystrašiť Vášho domáceho maznáčika. Zároveň by hrozilo riziko, že ak by sa začal pohybovať po vozidle, mohol by spustiť alarm aj sám.

Ostáva nám teda už len počkať, kým Tesla dostane update do všetkých krajín a vozidiel, ale osobne si myslím, že sa majitelia majú na čo tešiť.

30. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+