MojElektromobil

V automobilovom a technologickom svete sme už mali možnosť vidieť množstvo zaujímavých nápadov, ktoré ale neboli nutne pretavené do reálneho produktu pre bežného človeka. Vyzerali zaujímavo, a do istej miery demonštrovali dnešné možnosti, no z praktického hľadiska mali aj svoje negatíva. 

Jedno riešenie z tejto kategórie mohli nedávno vidieť aj návštevníci nemeckej výstavy IdeenExpo. Prítomní tu boli zástupcovia spoločnosti Tesla s niečím, čo by sa asi najpresnejšie dalo nazvať solárnym prívesným vozíkom pre predĺženie dojazdu elektromobilov. A nechýba tomu ani satelitné internetové pripojenie Starlink. 

Na tému upozornil portál Electrek, ktorý ale upozorňuje, že čakanie na predaj tohto produktu by bolo s najväčšou pravdepodobnosťou úplne zbytočné. Aj v tomto prípade ide skôr o ukážku technologického umu, než o pohľad na produkt pripravovaný pre bežný predaj.

Osadenie solárnych panelov priamo na konštrukciu elektromobilu nie je novou myšlienkou. So solárnou strechou sme sa mohli stretnúť napríklad pri elektromobiloch Fisker Ocean či Lightyear 0. To, že by auto za sebou nestále ťahalo prívesný vozík je ale o niečom inom a celková efektivita tohto riešenia je prinajmenšom otázna. Solárny vozík by význam mohol mať skôr pri cestovaní alebo kempovaní v odľahlých oblastiach, kde v okolí nie je dostupná žiadna nabíjacia stanica či dokonca ani klasická elektrická zásuvka.

Celkovo nie je vôbec jasné, prečo vlastne Tesla tento výtvor prezentovala. Podľa jednej zo špekulácií by v pozadí celého produktu mohol byť zámer propagovať satelitný internet Starlink, ktorý sa nedávno dočkal príplatkovej novinky – možnosti prijímač prenášať so sebou. Portál Electrek ďalej uvádza, že v prípade, ak by išlo o solárne panely s výkonom 300 W, tak by takýto vozík dokázal elektromobilom za celý slnečný deň dodať dostatok energie na prejdenie približne 80 kilometrov.  Ako ale k téme pridáva TechCrunch, v pozadí je príliš veľa neznámych a Tesla situáciu nekomentuje.

Náš tip
Nabíjanie elektromobilov zo solárnej energie: Čo všetko by ste mali vedieť? | VIDEO
7. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+