MojElektromobil

Jeden z prvých investorov do spoločností Tesla a Uber, Jason Calacanis, sa vyjadril, že by bolo vhodné uvažovať o spojení oboch týchto technologických gigantov. Šéfom spoločného “podniku” by mal byť podľa neho Elon Musk.

Calacanis prichádza s týmto vyjadrením v čase, keď Uber hľadá nového generálneho riaditeľa. Podľa neho má Elon Musk dôveru oboch spoločností. Bol by tak ideálnou voľbou na post CEO spoločnej firmy či joint venture.

“Ak by sa obe spoločnosti spojili, rozbili by každého konkurenta v oblasti dopravy. Aktuálne sú však v kolíznom kurze”, hovorí Calacanis.

Car-sharing: Budúcnosť dopravy

“Kolíznym kurzom” má Calacanis na mysli podobné smerovanie oboch spoločností, a to v oblastí zdieľania vozidiel, tzv. car-sharingu. Tesla už dlhšie pracuje na svojej siete Tesla Network, ktorá má umožniť naplniť jeden z cieľov Master Plan-u Elona Muska. Ten hovorí o tom, že elektromobily Tesla budú svojim majiteľom zarábať v čase, kedy by inak stáli nevyužité napríklad na parkovisku v práci.

Náš tip
Tesla sa pripravuje na car-sharing. Profily vodičov bude ukladať na cloud

tesla uber car sharing spolupraca

Ešte dôležitejším aspektom Tesla Network má byť zníženie počtu vozidiel na cestách, ako aj na parkoviskách. Cestujúci budú využívať vozidlá majiteľov, ktorí ich v danom čase nepotrebujú. Tým pádom nepotrebujú vlastné vozidlá. A keďže budú vozidlá v pohybe, uvoľnia sa parkovacie miesta.

Vzhľadom na pribúdajúci počet dopravných zápch a problémov s parkovaním je car-sharing extrémne dôležitým aspektom udržateľnej dopravy. A tým pádom aj veľmi lukratívnym biznisom. Takže mať dominantné postavenie na tomto trhu by bolo zlatou baňou.

Kto tým získa?

Zatiaľ sa však zdá, že spojením oboch spoločností by získal najmä Uber. Veď Tesla má vyvinutý pokročilý systém autonómneho riadenia Autopilot, zatiaľčo Uber má v rámci vývoja svojej technológie veľké problémy. Uber má síce obrovskú sieť vodičov po celom svete, Tesla však plánuje plne autonómny car-sharing, takže vodičov jej treba nebude. Na druhej strane, kým sa technológia plne autonómneho riadenia dostane na cesty, mohla by Tesla z tejto siete Uberu ťažiť.

O tom, ako to bude, rozhodnú samozrejme tí najpovolanejší. Každopádne aj vy môžete vyjadriť svoj názor na túto spoluprácu v diskusii pod článkom.

Zdroj: electrek.co, titulná fotografia: mobilegeeks.de

23. augusta 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+