MojElektromobil

Elon Musk sa nebojí namočiť ruky do akéhokoľvek nového odvetvia. Jeho spoločnosť Tesla väčšinu komponentov do svojich elektromobilov vyrába vo vlastnej réžii. Vyrába vlastné batérie, sedadlá, elektromotory a jej aktivity sa rozšírili aj o stacionárne batérie pre domácnosti a firmy a solárne panely. Mohla by vstúpiť aj do ťažobného priemyslu.

Počas posledného stretnutia pre akcionárov Tesly Elon povedal, že spoločnosť by mohla vstúpiť aj do ďalšieho biznisu – ťažba surovín. Naznačil, že prevzatie kontroly nad dodávateľským reťazcom surovín používaných v batériách Tesly bude nevyhnutnosťou, pretože Tesla rapídne zvyšuje produkciu a do svojej ponuky pridáva aj viac modelov.

Aby Tesla dosiahla výrobné tempo pol milióna Modelov 3 ročne do roku 2020, aby priniesla na trh a začala výrobu ťahača Tesla Semi, pickupu a crossoveru Model Y, musí  vyrobiť ešte veľa batériových článkov. „Ak nemáme dostatok batérií, nemá zmysel zvyšovať zložitosť produktu,“ uviedol.

Aktuálne je pre Teslu (alebo iných výrobcov batérií) náročné zabezpečiť spoľahlivé a dlhodobé dodávky lítia. Tesla už roky tlačí na celý svoj dodávateľský reťazec, pričom má dodávateľov v Mexiku, Číne, ale aj doma v Nevade. Jedna z najvýznamnejších spravodajských agentúr v Indonézii nedávno informovala, že Tesla plánuje v provincii Central Sulawesi v Indonézii postaviť továreň na výrobu lítiových batérií. Ázijskí výrobcovia batérií CATL a LG tiež údajne plánujú vyrábať v tejto oblasti.

Rastúci trh elektromobilov spôsobí problémy v dodávkach ďalších nerastných surovín používaných v batériách a motoroch. Sarah Maryssael, manažérka ťažobnej spoločnosti Battery Metals uviedla, že spoločnosť predpokladá globálny nedostatok kľúčových surovín pre elektrické vozidlá.

Podľa agentúry Reuters dlhoročnými nedostatočnými investíciami trpí hlavne priemysel ťažby a spracovania medi. Spoločnosť Freeport-McMoRan, najväčší verejne obchodovaný výrobca medi na svete, rozširuje kapacity v USA aj v Indonézii.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+