MojElektromobil

Tesla v Maďarsku spoplatnila nabíjanie na svojich staniciach v sieti Tesla Supercharger. Na novinku upozornil portál Villanyautósok, ktorý vysvetľuje, že tento krok bol očakávaný, nakoľko bezplatná ponuka z dlhodobého hľadiska nedáva pre firmy zmysel. Tesla v tomto smere nie je výnimkou. Už dlhší čas mali byť známe informácie o snahách Tesly splniť požiadavky miestnych regulátorov, čo by umožnilo prevádzkovanie nabíjania ako platenej služby.

Doteraz bolo nabíjanie v Maďarsku na Superchargeroch úplne zdarma pre všetky elektromobily značky Tesla. Teraz si už každý bude musieť zaplatiť. Výnimkou sú jedine majitelia Tesiel, ktorí pri kúpe svojho elektromobilu získali doživotné nabíjanie zadarmo.

Reálne ale ide o minoritu, nakoľko ponuka doživotného nabíjania zadarmo už nie je dostupná pre nových zákazníkov. Tí, ktorí ju už raz získali, si ju užívajú naďalej, čo mimochodom výrazne zvyšuje hodnotu ich elektromobilu. Tesla ale sporadicky klientov osloví s rôznymi odkupnými akciami, kedy môžu svoj elektromobil s bezplatným nabíjaním vymeniť za novší model so zníženou cenou, avšak už bez bezplatného nabíjania.

Cena nabíjania na staniciach Tesla Supercharger v Maďarsku sa podľa konkrétnej lokality pohybuje 229 až 241 forintov za 1 kWh. To je v prepočte približne 0,59 až 0,62 € za 1 kWh. Okrem toho bol zavedený aj poplatok za využívanie nabíjacej stanice (blokovanie) po ukončení nabíjania – 200/400 forintov (0,52/1,04 €) za minútu.

Tento poplatok sa začína účtovať po uplynutí 5 minút od ukončenia nabíjania. To, či bude zvolená nižšia alebo vyššia tarifa má závisieť od aktuálnej obsadenosti nabíjacej lokality. V Maďarsku nateraz neboli zavedené variabilné ceny podľa konkrétnych časov.

Portál Villanyautósok spomína aj konkurenčné nabíjacie siete. Napríklad IONITY s cenou 280 forintov (0,74 €) za 1 kWh, ktorá bola v Maďarsku dlhodobo najdrahšou, no dnes ju už dobiehajú ostatní prevádzkovatelia. Jej výhodou sú UFC nabíjacie stanice s výkonom 350 kW.

Nabíjanie v sieti Mobiliti je pri využívaní DC staníc s výkonom 50 až 150 kW spoplatnené vo výške 140 až 405 forintov (0,37 až 1,07 €) za minútu. Ďalšou možnosťou je využívať sieť nabíjacích staníc MOL Plugee s cenou 309 forintov (0,81 €) za 1 kWh. Prevádzkovatelia ponúkajú mesačné programy, pri využívaní ktorých je možné získať priaznivejšie ceny.

Náš tip
Tesla majiteľom starších vozidiel: Vzdajte sa superchargingu zdarma, dostanete odmenu
9. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+