MojElektromobil

Tesla predstavila piaty najvýkonnejší superpočítač na svete. Bude trénovať neurónové siete, ktoré poháňajú jej systémy autonómneho riadenia. Jeho vývoj riadi muž zo Slovenska. Informuje o tom portál Electrek.

Superpočítače Tesla

Systémy autonómneho riadenia potrebujú spracovávať a vyhodnocovať obrovské množstvo dát. Z tohto dôvodu Tesla vyvíja vlastné mikročipy a superpočítače, ktoré poháňajú jej systémy autonómnej jazdy Autopilot, či Tesla FSD Beta. Šéf vývoja umelej inteligencie v Tesle Andrej Karpathy predstavil najnovší superpočítač firmy. Ide o medzistupeň pred príchodom superpočítača Dojo.

Už niekoľko rokov sa Tesla zameriava na zvyšovanie výpočtovej pamäte tak v samotných vozidlách, ako aj mimo nich kvôli zlepšovaniu systémov autonómneho riadenia. Novšie elektromobily Tesla majú v sebe nainštalované čipy FSD (full self-driving), ktoré riadia systém Autopilot. Vo svojich budovách však Tesla skrýva superpočítače, ktoré spracovávajú dáta z celej globálnej flotily. Tie trénujú neurálne siete, ktoré ďalej riadia systém autonómnej jazdy.

Najvýkonnejší superpočítač na svete Dojo

Tesla kvôli autonómnemu riadeniu vyvíja superpočítač Dojo, ktorý by (podľa Muska) mal byť pripravený do konca tohto roka, pričom sa stane sa najvýkonnejším superpočítačom na svete. Bude schopný vykonať 1 exaflop operácií (jeden kvintilión (1018), alebo 1 000 petaflopov) za sekundu. To by z neho spravilo suverénne najvýkonnejší na planéte.

Aktuálny superpočítač poháňa 5760 grafických čipov a má úložisko s kapacitou 10 petabajtov na NVMe SSD diskoch. Tie dokážu zapisovať údaje rýchlosťou 1,6 TB/s. Pre porovnanie, aktuálne najvýkonnejší na svete je superpočítač Fugaku od japonského inštitútu Riken s teoretickým maximálnym výkonom 537 petaflopov.

Superpočítače Tesla (Foto: Andrej Karpathy)
Najnovší superpočítač Tesla (Foto: Andrej Karpathy)

Za vývojom je rodák zo Slovenska

Popri projekte Dojo Tesla vyvíjala aj ďalšie superpočítače. Najnovší z nich ukázal Andrej Karpathy (šéf vývoja umelej inteligencie Tesly) na konferencii Conference on Computer Vision and Pattern Recognition. O superpočítači hovorí od času 8:11:00.

Zaujímavosťou je, že celý tento vývoj riadi muž zo Slovenska. Andrej Karpathy sa narodil v Bratislave, neskôr žil v Košiciach a keď mal 15 rokov, jeho rodičia s a rozhodli odsťahovať do Totonta. Študoval počítačové vedy na univerzite Stanford, pracoval vo firme Google a v roku 2017 ho prijali do Tesly, aby vyvíjal umelú inteligenciu pre systém Autopilot v tejto automobilke.

Andrej Karpathy (Zdroj: Tesla)
Śéf vývoja umelej inteligencie Tesly Andrej Karpathy (Zdroj: Tesla)

Deň umelej inteligencie za rohom

Krátko po prezentácii nového superpočítača Andrejom Karpathym ohlásil Elon Musk na Twitteri akciu Deň umelej inteligencie. Približne o mesiac (termín bude upresnený) Tesla ukáže, aký dosiahla pokrok v umelej inteligencii, počítačovom videí a superpočítačov, teda vo všetkých technológiách dôležitých pre plne autonómne riadenie áut. Cieľom takejto akcie bude podľa šéfa automobilky nábor nových talentovaných špecialistov pre ešte lepší a rýchlejší vývoj.

Tesla vyvíja systém autonómneho riadenia založený čisto na počítačovom videní. Spolieha sa, resp. onedlho sa bude spoliehať iba na kamery namontované na vozidle. Už nebude využívať radary. Tento krok Tesly bol terčom veľkej kritiky. Iné automobilky a firmy vyvíjajú autonómne systémy založené na kombinácii kamier a radarov, alebo využívajú technológiu Lidar. Ide o metódu merania vzdialenosti na základe výpočtu doby šírenia impulsu laserového lúča odrazeného od snímaného objektu, ktorý sa vyhodnocuje vo fotodetektore. Musk túto technológiu označil za príliš drahú a nepresnú.

25. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+