MojElektromobil

Najväčší výrobca elektromobilov na svete, spoločnosť Tesla, nedávno zverejnila čísla predajov za predchádzajúci štvrťrok. Napriek všetkým faktorom, ktorým automobilový priemysel musí v poslednom období čeliť, sú výsledky vyrobených a dodaných automobilov na novom maxime. Vzhľadom na rôzne faktory, ktoré sa dejú vo svete máme obecne možnosť sledovať zvýšený záujem o autá poháňané elektrickým pohonom, čo nie je len prípad Tesly.

Aj napriek komplikáciám padol rekord

Ako uvádza electrek.co, počas prvých troch mesiacov sa americkému výrobcovi elektrických áut podarilo dodať 310 048 a vyrobiť 305 407 vozidiel. To, že Tesla nebude mať problém prekonať predaje z rovnakého obdobia minulého roka sa dalo predpokladať. Prvý štvrťrok 2021 totiž zakončili s výsledkom 180 338 vyrobených a 184 800 dodaných vozidiel.

Toto zlepšenie zámena teda nárast o 69%, čo je pôsobivé hlavne v kontexte veľkých výrobných problémov, ktorým už isté obdobie automobilový priemysel čelí. Tieto čísla mohli byť dokonca pravdepodobne ešte vyššie, nebyť nútenej odstávky továrne Gigafactory v najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj.

Foto: Tesla

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk v tweete uviedol, že to bol „výnimočne ťažký štvrťrok v dôsledku prerušenia dodávateľského reťazca a nulovej covid politike v Číne.“ Ocenil prácu tímu Tesla a kľúčových jej dodávateľov, ktorí spoločnosť v dôležitých momentoch podržali

Vyrobené kusy Dodané kusy
Model S/X 14 218 14 724
Model 3/Y 291 189 295 324
Celkovo 305 407 310 048

Výrobu ďalších približne 10 000 vozidiel zmarilo opätovné šírenie vírusu COVID-19, kvôli ktorému bola továreň za posledný mesiac zavretá už po druhýkrát. Pôvodne sa výroba mala obnoviť dnes, no podľa všetkého sa tak nestane. Bližšie informácie k opätovnému otvoreniu zatiaľ nie sú dostupné a vyjadrenie elektromobilového giganta zverejnené na portály barrons.com iba usmerňuje pracovníkov továrne, aby dodržiavali karanténu a rešpektovali platné nariadenia.

Ďalšia továreň pred otvorením

S dosiahnutými výsledkami aj tak môže byť CEO Tesly Elon Musk spokojný, no aj on bude musieť dúfať, že aktuálna situácia v Čine sa zlepší a fabrika bude môcť čoskoro fungovať v normálnom režime. Nedávno si americký vizionár stanovil ambiciózny cieľ, a to  v najbližšej dekáde vyrábať 20 miliónov áut ročne. K tomuto cieľu má prispieť aj novootvorená Gigafactory v Berlíne, ktorá je navyše prvou továrňou Tesly v Európe. Už onedlho sa však dočkáme aj ďalšej Gigafactory na produkciu modelov značky Tesla. Giga Texas má svoje otvorenie naplánované už na 7. apríla.

Foto: Tesla
5. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+