MojElektromobil

Nakoniec sme na potvrdenie nemuseli dlho čakať a Tesla už novú verziu zaradila do konfigurátora. Dostala označenie Long Range Plus a aktuálne ponúka dojazd 371 míľ, čo je v prepočte 597 kilometrov.

Aktualizované 16. októbra 2020


Pôvodný článok zo 14. októbra 2020:

S blížiacim sa koncom roka prichádza stále viac noviniek, ktoré nás čakajú budúci rok alebo na prelome rokov. Aj Tesla pracuje na vylepšeniach pre svoje modely. Tesla Model 3 sa dočká viacerých dizajnových zmien a nový Tesla Model X čaká vyšší dojazd. Informuje web Electrek.

Dojazd 600 kilometrov

V USA je povinnosťou každej automobilky dodávať k autám takzvanú „Monroney sticker,“ teda nálepku, ktorá obsahuje nejaké základné oficiálne informácie o vozidle. Zobrazuje napríklad spotrebu, cenu paliva či maximálny dojazd. Nové objednávky Tesla Model X s VIN číslom pre rok 2021 dostávajú takúto nálepku s aktualizovanými špecifikáciami. Okrem iných parametrov sa zmenil aj údaj o maximálnom dojazde. Modelový rad podľa VIN čísla sa dá odlíšiť označením L pre 2020 a M pre 2021.

Pôvodné modely Tesla Model X mali deklarovaný dojazd podľa normy EPA 351, čo je asi 564 kilometrov. Nový Tesla Model X už má ponúknuť dojazd 371 míľ, teda v prepočte 597 kilometrov. Ide o celkom slušný nárast, ktorý sa nemusí na prvý pohľad zdať ako výrazný, no niekedy môže byť práve 33 kilometrov rozhodujúcich či zastaviť alebo nezastaviť na nabíjačke. Zatiaľ ale nie je jasné, akým spôsobom sa tento vyšší dojazd podarilo dosiahnuť. Hovorí sa najmä o možnom využití nových batérií 18650 od Panasonicu s lepšou energetickou hustotou.

monroney sticker nálepka dojazd model x 2021
Tesla Model X 2021 | Zdroj: teslamotorsclub.com

Nakoniec je nutné dodať, že táto zmena sa zatiaľ neobjavila v oficiálnom konfigurátore Tesla a ani na webe fueleconomy.gov. Štítok síce môžeme považovať za dostatočný dôkaz, avšak na stopercentné potvrdenie si budeme musieť ešte počkať.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

14. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+