MojElektromobil

Elektromobil Tesla Model Y sa objavil v oficiálnom zozname vozidiel americkej NHTSA. Len pred pár dňami úspešne absolvoval certifikačné úkony kalifornskej vládnej agentúry California Air Resources Board (CARB), čo v praxi prináša nové informácie.

Dozvedáme sa podrobnosti o možnom dojazde na jedno nabitie. No a pokiaľ bude situácia rovnaká ako v prípade Tesla Model 3 Long Range, tak prvé dodávky by mali byť už takpovediac na spadnutie.

Predtým než automobilky môžu začať s odovzdávaním svojich vozidiel, musia absolvovať rôzne testy a certifikačné procesy naprieč rôznymi úradmi, vrátane regulačných ako je CARB.

Doba medzi získaním potrebných certifikácií a začatím dodávok závisí od mnohých faktorov. No ako upozorňuje portál Electrek, v prípade viacerých modelov z dielne Tesla to v minulosti bolo menej než 30 dní. Či sa to bude opakovať aj teraz, je otázne, no v každom prípade je Tesla o krok bližšie k dodávkam.

Pohľad na dojazd

Zverejnené „certifikačné listy“ obsahujú informácie o dojazde na jedno nabitie merané metodikou UDDS (Urban Dynamometer Driving Schedule). Ide ale o meranie, ktoré prebieha v laboratórnych podmienkach. Tesla Model Y Performance AWD, čo má byť prvá verzia nového elektromobilu, ktorá dorazí na trh, má podľa UDDS dojazd 441,91 míľ, teda približne 711 kilometrov. Oproti reálnemu svetu sú údaje podľa UDDS výrazne skreslené. Zaujímavejšie je preto skôr porovnanie tohtoročných hodnôt UDDS medzi dvojicou Tesla Model Y Performance AWD a Tesla Model 3 Long Range AWD.

Tesla na oficiálnej stránke uvádza očakávaný dojazd podľa reálnej metodiky EPA a svieti tu hodnota 280 míľ, respektíve približne 451 kilometrov.

Hodnoty UDDS sa pri Tesla Model 3 Long Range AWD pohybujú v rozmedzí od 428,3 míľ (689 km) až po 487,37 míľ (784 km), v závislosti od veľkosti kolies. V prípade metodiky EPA je hodnota dojazdu stanovená na 310 míľ, čo je približne 499 kilometrov.

Hoci má dvojica prakticky rovnaké pohonné ústrojenstvo, Model Y na tom bude s dojazdom očakávane o niečo horšie. A to kvôli väčším rozmerom, a teda horšej aerodynamike.

Testovanie metodikou UDDS a porovnanie výsledkov s Modelom 3 teda potvrdilo, že dojazd Long Range verzie Modelu Y by mal byť na úrovni okolo 452 km (EPA), resp. 506 km (WLTP).

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Model Y príde už začiatkom roka 2020. Dočkáme sa aj ťahačov Tesla Semi
Náš tip
Tesla Model Y alebo elektrická Škodovka. Toto sú najočakávanejšie elektromobily roku 2020


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

15. januára 2020
Zdroj: Electred

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+