MojElektromobil

Tesla dodáva SUV Model Y bez bedrovej opierky pasažiera a jej ovládania. Takmer nikto ju nepoužíval, Musk sa rozhodol takto ušetriť náklady.

Tesla Model Y bez bedrovej opierky

Tesla Model Y sa zatiaľ dodáva zákazníkom v Severnej Amerike a v Číne. Tí začali hlásiť, že ich elektromobily im boli doručené bez bedrovej opierky a jej elektronického ovládania na strane spolujazdca.

Nebolo jasné, prečo Tesla tento komponent prestala montovať. Mnohí si mysleli, že je problém s dodávkami tohto dielu. Redaktor Electreku Fred Lambert zistil, že tento problém majú aj iné automobilky. BMW ponúklo zľavu 170 dolárov za chýbajúcu výbavu vo vozidle BMW X3.

BMW X3 zľava za chýbajúcu bedrovú opierku (Foto: Fred Lambert)
BMW X3 zľava za chýbajúcu bedrovú opierku (Foto: Fred Lambert)

Opierku nikto nepoužíva, Musk šetrí náklady

Musk na Twitteri ozrejmil, prečo sa Tesla rozhodla tento komponent zrušiť. Napísal, že bedrovú opierku podľa dát Tesly takmer nikto nepoužíval. Firma sa tak rozhodla tento komponent úplne zrušiť kvôli ušetreniu nákladov, a to v Modeli Y aj v Modeli 3.

Žiadne zníženie ceny vozidla, ani zľava za chýbajúcu výbavu, ako v BMW, nenastali. Dodal, že v celom auto priemysle narastajú ceny hlavne surových materiálov.

Tesla Model Y bez bedrovej opierky (Foto: Reddit/@chrissugar21)
Tesla Model Y bez bedrovej opierky (Foto: Reddit/@chrissugar21)

Aj keď ide tentokrát o zníženie komfortu vo vozidle, všeobecne je to pravdepodobne dobrý krok automobilky. Ušetrí náklady a neskôr môže ponúknuť elektromobily za nižšiu cenu, resp. zvýši svoju predajnú maržu, čo sa premietne v spokojnosti akcionárov.

Na rozdiel od iných automobiliek Tesla neaktualizuje svoje vozidlá raz ročne, ale kedykoľvek, keď je pripravený daný komponent alebo úprava. V takmer každom takomto prípade ide o vylepšenie vozidla.

Tesla o tejto zmene vôbec neinformovala, čo môžu niektorí zákazníci považovať za neférové, pretože bedrová opierka je na trhu štandardom už vo vozidlách s omnoho nižšou cenou.

1. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+