MojElektromobil

Nehody elektromobilov patria medzi ostro sledované témy, obzvlášť tie, pri ktorých dochádza k požiaru. Hoci počet elektrických áut na cestách rastie, z pohľadu väčšiny ľudí ide stále o značne novú vec. S tým sú spojené aj rôzne obavy, medzi ktoré sa radí aj otázka celkovej bezpečnosti. Práve preto sa požiarom elektromobilov zvykne venovať veľká pozornosť.

Mylné predstavy

Na cestách sa ale stávajú rôzne nehody. Od jednoduchých ťuknutí až po komplikované strety s tragickým koncom. To, že je účastníkom nehody elektromobil v žiadnom prípade neznamená, že to celé skončí požiarom. Ide o mylnú predstavu, ktorá vychádza z predpokladu, že akonáhle sú vo vozidle prítomné vysokonapäťové batérie, tak nehoda musí automaticky vyústiť do plameňov.

Výrobcovia elektromobilov si pritom dávajú obrovský pozor na to, aby osadené batérie zabezpečili čo najlepšie, a v čo najväčšej miere tak znížili prípadné riziko ich poškodenia.

Neplatí ani to, že hasičský zbor nevie efektívne zasiahnuť pri likvidácii požiaru elektrických vozidiel. Áno, takýto zásah je skutočne komplikovanejší, no k dispozícii sú oficiálne a funkčné metódy ako postupovať. Horiace elektromobily sú akurát vnímané akosi citlivejšie, než požiare áut so spaľovacím motorom.

Na cestách sa toho stáva veľa

Požiare áut sa pri nehodách proste občas vyskytnú, nie je to výsada elektrických áut. Na túto skutočnosť upozorňuje aj najnovší prípad z Číny. Stret benzínového SUV Hongqi HS5 a elektromobilu Tesla Model 3 sa síce skončil požiarom, no v tomto prípade začal horieť spaľovák. Na prípad upozornil portál Teslarati.

Elektrický sedan schytal do boku priamy zásah a svoju posádku, podľa všetkého, zvládol ochrániť na výbornú. Naopak SUV Hongqi HS5, ktoré do elektromobilu vrazilo predkom, to nerozchodilo a skončilo v plameňoch. O presných príčinách nehody či sprievodného požiaru nie sú dostupné prakticky žiadne detaily, no účastníci kolízie mali, našťastie, vyviaznuť bez vážnejších zranení.

Kuriózna nehoda teraz môže slúžiť ako pripomienka, že na cestách sa toho stáva skutočne veľa. Do pozornosti médií sa toho dostáva len málinko.

Náš tip
Českí hasiči predstavili špeciálne vozíky pre hasenie elektromobilov


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

14. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+