MojElektromobil

Tesla Model 3 má byť najdostupnejší elektromobil od americkej automobilky. To aj je. Tesla už dávnejšie sľubovala, že základný model by mal stáť len 35 tisíc dolárov. Najskôr však na trh prišli drahšie verzie s predĺženým dojazdom a taktiež vyšším výkonom. Tie  hranicu 35 000 USD neatakovali v žiadnom prípade. Boli podstatne drahšie.

Najlacnejšia verzia Modelu 3 sa teraz pomaly dostáva k prvým zákazníkom. Spustenie predaja prebehlo už vo februári, no nejaký čas trvalo, kým sa prvé modely dostali k svojim novým majiteľom. Základná verzia má o 10 percent nižší dojazd. K dispozícii sú momentálne dve verzie v cenách 35 400 USD a 39 900 USD.

Rovnaký hardvér, rozdielny softvér

Verzie sú označené ako Standard Range a Standard Range+. Noví majitelia verzie Standard Range stále hlásia, že môžu používať funkcie, ktoré by mala mať len verzia +. Pravdepodobne je to z dôvodu, že Tesla ešte nestihla vydať softvérovú aktualizáciu pre Model 3 Standard Range.

Oproti pluskovej verzii má tá štandardná síce všetky hardvérové súčasti, no softvérovo sú vypnuté. Napríklad disponuje vyhrievanými sedadlami, no vyhrievanie funguje len pri predných. Dojazd je limitovaný na 220 míľ (354 kilometrov). Všetky Tesly prichádzajú s autopilotom, s výnimkou práve Modelu 3 v základnej výbave. Tesla hovorí, že majitelia štandardnej verzie budú môcť následne upgradeovať na verziu plus. O cene sa nezmienila, no keďže všetky hardvérové súčasti obsahuje, je to len otázka softvéru.

Parametre a ceny

Verzia Standard Range Plus má zadný náhon, ponúka dojazd 415 km (WLTP), zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy, maximálnu rýchlosť 225 kilometrov za hodinu a jej súčasťou je „čiastočne prémiový“ interiér. Z ceny 47 500 Eur vrátane DPH, resp. 39 583 Eur bez DPH, bude možné v mnohých krajinách ešte odpočítať štátnu dotáciu. Podmienkou pripravovaného nového kola štátnych dotácií u nás má byť oficiálny distribútor na Slovensku, čo Tesla nespĺňa.

28. mája 2019
Zdroj: electrek.co

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+