MojElektromobil

Reakcia na informácie o európskych clách na dovoz elektrických vozidiel z Číny na seba nenechala dlho čakať. Ak rokovania s čínskymi orgánmi nepovedú k účinnému riešeniu, tieto dočasné vyrovnávacie clá by sa podľa vyhlásenia zaviedli od 4. júla 2024. Výška dodatočného cla sa bude líšiť v závislosti od konkrétnych výrobcov, pričom maximálne sa môžu vyšplhať až na 38,1 %.

Chystané zvýšenie ciel na čínske elektromobily sa však nedotknú len čínskych značiek. Týkať sa budú vozidiel, ktoré sú vyrábané v Číne. To znamená, že zasiahnu napríklad aj elektromobily značky Tesla. Práve tá už v oficiálnom konfigurátore zverejnila varovanie o očakávanom zvýšení cien za Tesla Model 3 v reakcii na dovozné clá.

Uvádza, že k zmene môže dôjsť už od 1. júla 2024, preto zákazníkov vyzýva k prevzatiu vozidiel počas júna, inak im nie je schopná zaručiť aktuálne ceny. Aké veľké navýšenie ceny je v hre zatiaľ nešpecifikuje.

Tesla vo svojej čínskej fabrike v Šanghaji vyrába dvojicu elektromobilov Tesla Model 3 a Tesla Model Y. Druhý spomínaný model sa však vyrába aj v ďalších lokalitách – Nemecko, preto sa prípadné zavedenie európskeho dovozného cla týka primárne Tesla Model 3.

Zdroj: Tesla

Na situáciu okolo pravdepodobného vývoja cien Tesla Model 3 sme sa pýtali aj Jaroslava Kapša zo spoločnosti DriveTesla.sk, ktorá každoročne na Slovensko dováža stovky elektromobilov značky Tesla. Ten potvrdzuje, že ceny by sa čoskoro mohli meniť a pokiaľ niekto seriózne uvažuje nad kúpou Tesly, mal byt konať okamžite:

Všetkým záujemcom o kúpu Tesla Model 3 odporúčame aby kontaktovali našich poradcov v DriveTesla.sk. Je vysoko pravdepodobné, že Modely 3, ktoré sa do EÚ dodávajú z Číny budú zaťažené dovoznými clami. Preto s našimi klientmi objednávame Tesly s dodaním ešte tento mesiac, aby ich mali za aktuálne najlepšie ceny. Pri individuálnej objednávke hrozí, že dodanie bude realizované až budúci mesiac a tým pádom môžu byť už ceny ovplyvnené týmto novým clom.

Kapšo ďalej uvádza, že zmena cien by sa v rovnakom termíne mala týkať aj elektromobilov Tesla Model Y.  V tomto prípade to má súvisieť s tým, že Tesla počas konca aktuálneho kvartálu dáva na skladové vozidlá výrazné zľavy. Od 1.7.2024 sa má vrátiť k normálnym cenám, čo v praxi znamená zdraženie vo výške priemerne 5 000 €.

Hlavný problém je v tom, že vozidlo nestačí objednať do 30. júna. Pre zachovanie aktuálnej ceny je nutné prebrať ho do konca aktuálneho mesiaca. Ak sa tak nestane, tak existujúca objednávka bude s veľkou pravdepodobnosťou zo strany Tesly anulovaná s prípadnou možnosťou využitia novej, teda vyššej, ceny.

Náš tip
Objednať Teslu je jednoduché. Urobiť to správne, to je malé umenie
14. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+