MojElektromobil

V najnovšom rozhovore Elon Musk prehovoril o novinkách, ktoré Tesla v najbližších rokoch plánuje. Týkajú sa aj Európy. Berlínska fabrika bude dizajnovať nový kompaktný hatchback pre európske trhy.

Elon Musk sa objavil vo videohovore v rámci Európskej batériovej konferencie, ktorú organizovala nemecká vláda v rámci svojho predsedníctva v Rade EÚ. Musk nekonkretizoval dátumy, vzhľadom na neustále vylepšovanú technológiu baterií by mohli prísť elektromobily s dojazdom 700 km v najbližšom období.

Už dnes ponúka Tesla Model S Long Range Plus 647 km (EPA). Tesla má aktuálne vo vývoji vozidlá, ktoré poskytnú dojazd 1 000 km. Musk to potvrdil v utorok v spomínanom videohovore.

Berlínska fabrika Giga Berlin začne vyrábať už v prvej polovici 2021. V najbližších rokoch bude vyrábať model/modely šité na mieru pre európske cesty a podmienky. Musk tvrdí, že Giga Berlin by mohla dizajnovať „kompaktné, vozidlo, pravdepodobne hatchback. Určite budú aj ďalšie (vozidlá).“ Na Battery Day Tesla oznámila, že takýto model bude stáť 25 000 dolárov.

predaje elektrických vozidiel v Európe (Zdroj: BloombergNEF)
Predaje elektrických a elektrifikovaných vozidiel v rôznych regiónoch – vývoj (Zdroj: BloombergNEF)

Výroba batérií v Európe rastie

Výroba kritického komponentu pre elektromobiliy v Európe výrazne rastie. Musk povedal, že vo fabrike Giga Belrin bude najväčšia výrobňa batérií na svete. Batérie chce na starom kontinente vyrábať aj čínsky SVolt Energy Technology v spolupráci s Contemporary Amperex Technology. Vybudujú fabriku v Nemecku.

Okrem nich plánuje v Európe investovať aj partner Tesly – Panasonic – ktorý chce vybudovať fabriku na batérie vo Švédsku. V tejto Škandinávskej krajine sú zasa domáce firmy v tejto oblasti. Firma Northvolt AB plánuje gigafabriku na batérie vo Švédsku aj v Nemecku. Koncern PSA Group v spolupráci s energetickým gigantom Total SA sa chcú tiež venovať výrobe batérií.

V regióne strednej a východnej Európy sú v tejto oblasti aktívni napríklad LG Chem, ktorý v poľskom Wroclawe prevádzkuje zatiaľ najväčšiu výrobňu batérií pre elektromobily v Európe. Na Slovensku prišiel s podobnými plánmi projekt InoBat, ktorý bude mať výskum a vývoj vo Voderadoch a veľkosériovú výrobu batérií plánuje vybudovať v zatiaľ neznámej lokalite v Košickom kraji.

26. novembra 2020
Zdroj: Bloomberg

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+