MojElektromobil

Softvér pre autonómny systém Tesla Full Self-Driving sa stane realitou už o pár týždňov. Musk píše, že tento softvér sám testuje a prinesie zásadný skok v tejto technológii.

Tesla už nejakú dobu pripravuje výrazný prepis kódu systému Autopilot. Podľa Muska neurónová sieť čoraz viac absorbuje tento problém. Informáciu priniesol web Electrek.

Nový softvér o 6-10 týždňov

Softvér príde ako zásadné vylepšenie systému, ide o fundamentálne prepísanie jeho architektúry, nie len prírastkové vylepšenie. Musk sám testuje alfa verziu nového softvéru vo svojej vlastnej Tesle Model S. Tvrdí, že systém má takmer nulové výpadky po ceste medzi jeho domovom a prácou. Prví externí používatelia budú mať k dispozícii nový softvér v “obmedzenom vydaní” o 6 až 10 týždňov.

Obmedzené vydanie zvyčajne znamená beta verziu nového softvéru pre používateľov v “early access” programe. Ide zväčša o majiteľov Tesiel v Kalifornii a Spojených štátoch. Tí majú dať Tesle následne spätnú väzbu z reálneho používania.

VIDEO: Testovanie plne autonómneho systému Tesla Full Self-Driving (FSD)

Prejde najzložitejšie situácie

Počas posledného konferenčného hovoru s investormi Musk povedal, že sám testuje tento softvér. S nadšením hovoril o tom, že systém je takmer v bode, keď sa dostanete z bodu A do bodu B bez jediného ľudského zásahu do riadenia. Cieľ automobilky je zobrazený vo videu vyššie.

Tesla Model S
Muskova osobná Tesla Model S (Zdroj: Electrek)

Sieť samojazdiacich taxíkov Robotaxi

Minulý rok Tesla vyhlásila, že vytvorí globálnu sieť (1 milión kusov) autonómne jazdiacich vozidiel. Samotní majitelia Tesiel si budú môcť zarobiť peniaze zdieľaním svojej Tesly v čase, keď ju nepoužívajú.

Tesla plánovala mať funkčný systém Robotaxi aspoň v jednej krajine už v tomto roku, čo sa mnohým zdá nereálne. Musk to však stále vidí reálne a nový softvér Autopilot/FSD je kritický k dosiahnutiu tohto cieľa.

16. augusta 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+