MojElektromobil

Tesla znova potvrdila svoju pozíciu jedného z lídrov v oblasti batériových technológií. Texaská továreň Gigafactory oslávila výrobu svojho 20-miliónteho článku s označením 4680. Čo je ešte úžasnejšie, za posledné štyri mesiace zdvojnásobila svoj výrobný výkon, keďže 10-miliónty kus sa vyrobil len v júni tohto roka, informuje Teslarati.

Tento nový typ batériového článku, ktorý Tesla predstavila v roku 2020 na Battery Day, predstavuje revolúciu v oblasti automobilových batérií. Sľubuje väčší dojazd, výkon a dlhovekosť, čo robí z článku 4680 ideálnu voľbu pre budúce modely vozidiel Tesla.

Zaujímavé je, že nie všetky vozidlá Model Y vyrobené v texaskom závode sú vybavené týmito novými článkami. Existujú špekulácie, že Tesla by mohla tieto články rezervovať pre svoj očakávaný model Cybertruck. Toto vozidlo má byť plne elektrický pickup, ktorý by mal prísť na trh do konca tohto roka.

Ak vezmeme do úvahy výrobnú kapacitu, 20 miliónov článkov by postačovalo na približne 24 000 vozidiel Model Y. Riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk, naznačil, že články 4680 budú kľúčovým faktorom v budúcich plánoch spoločnosti.

Tesla využíva aj iné typy batérií

Aby diverzifikovala svoje portfólio, firma nedávno uviedla na trh nový Model Y s článkami LFP. Tieto články majú menšiu energetickú hustotu a sú vhodnejšie pre vozidlá so štandardným dojazdom. Na druhej strane, články 4680 by mohli využiť v modeloch určených pre ťažšie pracovné úlohy, ako napríklad Cybertruck.

tesla cybertruck
Prvé Cybertrucky opúšťajú továrne | Zdroj: X

Zvýšená produkcia článku 4680 je pre Teslu esenciálna, najmä keď sa iní dodávatelia, ako napríklad Panasonic, chystajú začať s vlastnou výrobou podobných batérií. Trh s batériami pre elektromobily sa tak rozrastá a každý výrobca túži prísť s najlepšou a najefektívnejšou batériou, aby predbehol konkurentov. Silná konkurencia tak pre Teslu pochádza s Číny, ktorá má obrovské množstvo nerastného bohatstva.

Náš tip
Prehľad najzaujímavejších tém týždňa z oblasti elektromobility (41/2023)
16. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+