MojElektromobil

Globálna kapacita obnoviteľných zdrojov elektrickej energie v roku 2022 zaznamenala nový rekord. Vo svojej správe na to upozornila agentúra International Renewable Energy Agency (IRENA), ktorá pravidelne monitoruje inštalovaný výkon obnoviteľných zdrojov energie.

Kapacita počas minulého roka narástla o 295 GW na aktuálnu hodnotu 3372 GW, čo predstavuje medziročný rast na úrovni 9,6%. Táto hodnota má predstavovať nový rekord. Treba ale myslieť na skutočnosť, že v tomto prípade ide o maximálnu inštalovanú kapacitu – celkový potenciál. Správa sa totiž nezaoberá tým do akej miery je táto kapacita reálne využívaná na výrobu elektrickej energie.

Agentúra IRENA uvádza, že hoci bol rok 2022 skutočne rekordným, na to, aby výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov mala vplyv na zníženie klimatických zmien, ktoré sa zjednodušene označujú ako globálne otepľovanie, by súčasný trend zvyšovania inštalovanej kapacity musel do roku 2030 narásť až trojnásobne.

Vedú vodné elektrárne

Najväčší rast obnoviteľných zdrojov bol v roku 2022 evidovaný v Ázii (174,9 GW), Európe (57,3 GW) a Severnej Amerike (29,1 GW). V prípade Ázie, ale aj celkovo, absolútne dominovala Čína, na ktorú pripadlo až 141 GW z novej inštalovanej kapacity obnoviteľných zdrojov.

Najväčší podiel na výrobe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov pripadá celosvetovo na vodné elektrárne – 1250 GW (37 %). Na druhom mieste sa nachádzajú solárne elektrárne 1053 GW (31 %) a tretie miesto patrí veternej energii 898 GW (27 %).

Najväčší prírastok v uplynulom roku prebehol v prípade solárnych (192 GW) a veterných elektrární (75 GW). Vodné elektrárne si polepšili o 21 GW a bioenergetické zdroje (biomasa) o 7,6 GW. Na Slovensku sa medzi rokmi 2021 a 2022 kapacita obnoviteľných zdrojov elektrickej energie nezmenila a zostáva na hodnote 2406 MW.

Náš tip
Fotovoltika na balkóne. Moje skúsenosti z realizácie | BLOG
22. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+