MojElektromobil

Nové EQE SUV od Mercedes-EQ sa dočkalo svojej oficiálnej premiéry, takže dnes už poznáme všetky kľúčové parametre tohto očakávaného elektromobilu. SUV verzia dopĺňa existujúcu ponuku nemeckej automobilky, v ktorej je dostupné po boku elektrického sedanu EQE. V podstate ide o súrodenca so všestrannejším zameraním, podobne ako to bolo v prípade modelov EQS. Okrem štandardných režimov ECO, COMFORT, SPORT či INDIVIDUAL je tu prítomný aj špeciálny režim OFFROAD pre pohyb v náročnejšom teréne a nespevnených povrchoch.

Automobilka pritom uvádza, že nové SUV patrí medzi najpriestrannejšie modely svojej kategórie, no súčasne je rozmerovo kompaktnejšie ako sedan. EQE SUV s rázvorom 3030 mm je presne o 90 mm kratšie ako spomínané prevedenie sedan. Jeho dĺžka dosahuje 4863 mm, široké je 1940 mm a vysoké 1686 mm. Modulárna, plne elektrická podvozková platforma, sa prejavuje hlavne na skutočnosti, že v ponuke bude viacero konfigurácií s rôznym výkonom a celkovým dojazdom na jedno nabitie. Konkrétne sa spomína výkon v rozsahu od 215 po 300 kW a maximálny dojazd až 590 kilometrov, podľa WLTP.

Podporovaný je maximálny nabíjací výkon 170 kW, čo znamená, že na vhodnej DC nabíjacej stanici sa 15 minút nabíjania pretaví do 220 kilometrového dojazdu. Palubná nabíjačka pre AC nabíjanie má v základe 11 kW, za príplatok je možné siahnuť po 22 kW verzii. Spotreba deklarovaná podľa metodiky WLTP sa v závislosti na konkrétnej konfigurácii pohybuje od 17,7 po 22,7 kWh na 100 kilometrov. Mercedes na batériu poskytuje záruku 10 rokov alebo 250 000 kilometrov. Presnú kapacitu batérie v aktuálne dostupných dátach neuvádza. Z informácii o deklarovanom dojazde a spotrebe ale môžeme pomerne presne odhadnúť, že pôjde približne o 104 kWh.

EQE SUV od Merccedes-EQ

Mercedes nasadil svoje vlastný systém pre manažment batérie, ktorý okrem iného, prináša aj podporu softvérových aktualizácií na diaľku (OTA aktualizácie), čo znamená, že elektromobil bude kapacitu batérie využívať optimálne vždy počas celého svojho životného cyklu. Týmto spôsobom si automobilka necháva priestor pre ďalšie vylepšovanie dojazdu, spotreby či správania nabíjania. Tepelné čerpadlo je pritom súčasťou štandardnej výbavy. Prítomnosť podpory pre OTA aktualizácie taktiež znamená, že majitelia si budú môcť na diaľku aktivovať dodatočné príplatkové funkcie bez toho, aby museli navštíviť servis.

EQE SUV od Merccedes-EQ

Samozrejmosťou je široký zástup rôznych asistenčných systémov, ktoré vodičovi zjednodušujú každodenný život. Ide napríklad o asistenta pre sledovanie pozornosti vodiča, pomocníka pre aktívne brzdenie, automatické udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, asistenta pre dodržiavanie rýchlostných limitov či pomoc pri parkovaní. Zástup dodatočných asistenčných systémov je dostupný ako súčasť doplnkovej výbavy. Zvýšená pozornosť bola venovaná aj pasívnym prvkom pre ochranu posádky pri nehodách a kolíznych situáciách. Okrem prepracovaných deformačných zón ide aj o rôzne výstrahy a systémy pre detegovanie stavu posádky.

EQE SUV od Merccedes-EQ

Interiér EQE SUV je presne taký ako by ste očakávali. Luxusný, priestranný a plný najmodernejších prvkov. Siahnuť bude možné aj po konfigurácii s obrovskou obrazovkou MBUX Hyperscreen, ktorá do jedného uceleného prvku spája trojicu samostatných displejov. Výsledkom je jedna obrazovka v uhlopriečkou až 141 centimetrov. Toto riešenie je dobre známou možnosťou pri luxusných elektromobilov od Mercedes EQ. Zaujímavosťou je prítomnosť HEPA filtrácie pre čistenie vzduchu vstupujúceho do interiéru vozidla.

Za zmienku určite stojí inteligentný systém pre plánovanie trasy, ktorý cestu naplánuje vždy tak, aby prebiehala čo najhladšie a najrýchlejšie, bez toho aby šofér musel riešiť riešiť nejakú logistiku. Pri výpočte trasy a plánovaní zastávok na nabíjanie sú zohľadnené prakticky všetky aspekty, vrátane individuálneho jazdného štýlu či možných zdržaní kvôli aktuálnej cestnej situácie. Systém dokonca automaticky vypočíta aj očakávanú cenu nabíjania na zvolenej stanici. Vodič samozrejme môže do celého procesu zasiahnuť a upraviť si trasu či zvoliť preferované nabíjacie stanice. Vôbec to nemusí robiť, no má takúto možnosť. EQE SUV podporuje aj funkciu Plug & Charge pre pohodlné nabíjanie bez nutnosti manuálnej autorizácie.

EQE SUV od Merccedes-EQ

EQE SUV bude dostupné v troch verziách EQE 350+ (pohon zadnej nápravy, 215 kW elektromotor), EQE 350 4MATIC (AWD, 215 kW elektromotor) a EQE 500 4MATIC (AWD, 300 kW elektromotor). Mierne sa od seba líšia dojazdom, ktorý je najväčší práve v prípade verzie EQE 350+, kde sa pohybuje v rozmedzí 480 až 590 kilometrov. Dojazd verzie EQE 350 4MATIC  sa pohybuje v rozmedzí 459 až 558 kilometrov a pri najvyššej verzii EQE 500 4MATIC je to 460 až 547 kilometrov.

Ďalšie podrobnosti, vrátane ceny a dostupnosti doplníme.

EQE SUV od Merccedes-EQ

Vieme, ako má vyzerať interiér nového Mercedes SUV EQE

28. september 2022

SUV EQE predstavuje všestrannejšie riešenie sedanu pre podnikateľov EQE. Vyznačuje sa podstatnými inováciami modelu EQS, pričom je dynamickejší ako SUV EQS. Štvrtý model postavený na architektúre elektrických vozidiel poskytuje nadšencom SUV ďalší vstupný bod do elektrického veku.

Novinka bude mať svoj celosvetový debut už 16. októbra tohto roka. Značky Mercedes‑Benz a Mercedes‑AMG už ohlásili, že svetová premiéra oficiálne prebehne o 22. hodine.

Mercedes SUV EQE bude štýlový i zvnútra

Nový SUV EQE zakladá na elektrickej platforme značky Mercedes-EQ. Tešiť sa teda môžeme na digitalizáciu interiéru. Na želanie je možné automobil dodávať i s Hyperobrazovkou MBUX. Výrazná širokouhlá obrazovka je samozrejme nevyhnutnou súčasťou tohto interiéru. Jednotlivé displeje sa zjednocujú pod kusom krycieho skla. Krajné dýzy sú inšpirované podľa dizajnu turbín. Elegantnému dizajnu značí stredová konzola, ktorá sa svojou prednou časťou spája s prístrojovou doskou a je voľne umiestnená v priestore. Pás ventilačných dýz z kokpitu opticky pokračuje do predných dvier.

Avantgardné, ako aj tradičné materiály a farby majú v interiéri vozidla vytvárať špeciálnu atmosféru. K dispozícii bude päť farebných variantov pre veľkorysý pocit z priestoru automobilu. Model SUV EQE vás osloví prestížnym svetom studených alebo teplých farieb. Hybridný ozdobný prvok spája teplo dreva s technickým chladom pravého hliníka. Ozdobný prvok potom s dizajnom 3D reliéfu v antracitovej farbe na druhej strane disponuje jemnými kovovými pigmentami. Poteší aj ozdobný prvok s laserovým rezom, ktorý je podsvietený so vzorom značky Mercedes-Benz.

Zážitok typický pre AMG

EQE SUV ponúka vysoko všestranný vnútorný priestor vybavený inovatívnymi funkciami pre pohodlie a komfort. Modulárna koncepcia hnacieho ústrojenstva umožňuje široké výkonové spektrum s možnosťou výberu pohonu zadných alebo všetkých kolies.

Široko prispôsobiteľný interiér a koncepcia pohonu orientovaná na výkon robia z Mercedes‑AMG EQE SUV univerzálne elektrické vozidlo značky Mercedes‑AMG. Dva výkonné elektromotory a plne variabilný pohon všetkých kolies tvoria základ pre typický zážitok z dynamickej jazdy AMG. Vývojoví špecialisti Mercedes‑AMG dali aj mnohým ďalším parametrom osobitú príchuť. Zahŕňajú podvozok s riadením zadnej nápravy ako štandard, AMG SOUND EXPERIENCE a dizajn exteriéru aj interiéru. Viac o novinke sa dozvieme už čoskoro.

16. októbra 2022
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+