MojElektromobil

Produkcia elektromobilov či elektrifikovaných modelov áut je na vzostupe a v podstate každá automobilka prichádza s novými modelmi, ktoré sa postupne dostávajú na trh. Vďaka tomu je možné pri kúpe elektrického vozidla vyberať zo širokej ponuky modelov. Najnovšia nemecká štúdia tvrdí, že v roku 2025 by mala byť produkcia elektromobilov v Európe až štvrtinová.

Dva milióny elektromobilov

S väčším počtom modelov prirodzene stúpa aj produkcia, pričom veľké plány má nielen Tesla, ale aj Volkswagen. Ten len nedávno prišiel s informáciou, že by chceli do dvoch až troch dobehnúť Teslu v objeme produkcie elektrických áut. V číslach by malo ísť o viac ako 1,5 milióna kusov ročne. Podľa správy automobilového výskumného centra Chemnitz Automotive Institute by produkcia elektromobilov Európe mala byť až štvrtinová z celkového počtu vyrobených vozidiel.

Nakoľko je celková odhadovaná produkcia osem miliónov áut ročne, dva milióny pripadá práve na elektrické batériové vozidlá. Za polovicou z tohto objemu by malo stáť Nemecko ako líder. V súčasnosti Nemecko hovorí o 4 % v prípade nových registrácií elektromobilov, vláda však očakáva, že do roku 2030 dostanú na cesty 10 miliónov elektrických áut: “Momentálne vidíme nárast pre e-mobilitu, no toto sa deje aj napriek tomu, že sú zapnuté brzdy. To sa však zmení v budúcich dvoch rokoch,” píše sa v správe. Tento cieľ by sa teda malo podariť dosiahnuť aj napriek aktuálnej kríze spojenej s koronavírusom.

esalon kosice 2020

Podpora od štátu a EÚ

Ešte väčší boom elektrických áut jednoznačne brzdí ich vysoká kúpna cena, ktorá nie je pre masové publikum atraktívna. Záujem tu ale jednoznačne je, čo sme mohli vidieť v súvislosti s najlacnejšími elektromobilmi od Škoda a Volkswagen. E-Up či Citigo-e sa na Slovensku vypredali veľmi rýchlo, aj keď práve e-Up je opätovne v predaji. Pri spojení uvádzacej ceny s 8-tisícovou dotáciou od štátu sa cena auta dostala na hranicu 10 tisíc, čo je už naopak veľmi atraktívna kúpa.

Náš tip
Dotácie na elektromobily sa opäť rozbehnú, dostať sa majú k väčšiemu počtu žiadateľov

Ďalšie kolo dotácií pre elektromobily je na Slovensku v pláne. Dátum spustenia zatiaľ nie je známy, no podľa prvotných informácií by mala byť suma podpory nižšia, no celkový budget výrazne vyšší. Podpora by sa tak mala dostať k oveľa väčšiemu počtu ľudí, aj keď skutočnosť samozrejme ukáže až prax. Aktuálne ale beží nové kolo dotácií na výstavbu nabíjacích staníc, ktoré tentokrát platia aj pre DC nabíjacie stanice a podporu môžu žiadať aj podnikatelia.

16. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+