MojElektromobil

Na Slovensku už dlhšiu dobu (od 11. novembra 2016) fungoval dotačný program na podporu elektromobility. Slovenský štát prispieval na elektromobil alebo plug-in hybrid 5 000 eur respektíve 3 000 eur do 30. júna 2018. Bolo naň vyčlenených celkovo 5,2 milióna Eur. Počas trvania podpory sa vyčerpalo na nákup 789 elektromobilov skoro 3,5 milióna Eur. Zo zvyšných peňazí bol dodatočne vyčlenený milión Eur na podporu nákupu elektromobilov pre samosprávy. Tie môžu čerpať príspevok vo 95 % z kúpnej ceny vozidla. Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR teraz pripravuje akčný plán, podľa ktorého majú byť elektromobily na cestách zvýhodňované.

Norbert Kurilla

 

V diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS vyhlásil štátny tajomník MŽP Norbert Kurilla (nominant Mosta-Híd), že elektromobily budú môcť využívať iný jazdný pruh či bezplatne parkovať.

MŽP tiež poskytlo mestám, obciam a vyšším územným celkom možnosť výhodnejšieho nákupu nízkoemisného auta.

Norbert Kurilla

Celkovo ministerstvo podporilo nákup 33 elektromobilov a plánuje tiež vytvárať nízkoemisné zóny. Tento akčný plán na podporu elektromobility má byť predložený do konca tohto roka. Podľa poslanca Národnej rady SR Karola Galeka (SaS) sú najvýhodnejšie možnosti ako podporiť elektromobilitu také, ktoré nezvýhodňujú konkrétnych ľudí a nejakým spôsobom nezaťažujú ani štátny rozpočet. Súhlasí s vytváraním nízkoemisných zón, prednosných pruhov a výhodnejšieho parkovania, avšak platenie ľuďom za to, že si kúpia elektromobil, označil za spiatočnícke. Upozornil, že sa treba sústrediť na vytváranie nabíjacích staníc a aby bolo dodávané dostatočné množstvo elektriny. Podľa Kurillu s tým akčný plán bude počítať.

Náš tip
Štátne dotácie na elektrifikované vozidlá sú ukončené. Čo hovoria štatistiky?
16. októbra 2018
Zdroj: Aktuality

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+