MojElektromobil

Solárna strecha Tesla je jedna z mnohých dôležitých častí veľkej skladačky na ceste za uhlíkovou neutralitou. Stále sú dostupné iba v USA, no Elon Musk práve avizoval, že čoskoro by sa mohli dostať do Kanady a Európy.

Tesla Solar Roof bola od začiatku veľmi zaujímavý nápad, ktorý by mohol v dostatočnom objeme vyriešiť mnohé problémy. Inštalovať by sa pritom ohla nielen na rodinné, ale aj bytové domy, vďaka čomu by mohli byť do istej miery sebestačné. Skrátka ide o veľmi dobré využitie strechy, no Tesla dlhodobo nedokázala pokryť dopyt. Postupne sa preto zamerali na zvyšovanie objemu výroby, čo mnohí čakatelia aj v USA pocítili.

Náš tip
Koľko vlastne stojí solárna strecha od Tesly? Cena batérií Powerwall rastie

Väčšie výrobné kapacity sú samozrejme dobrá správa, a to najmä pre tých, ktorí bývajú mimo Spojených štátov. Solárna strecha Tesla sa určite dostane na iné kontinenty, vrátane Európy, no stále nie je tak celkom jasné, kedy by k tomu mohlo prísť. Viac svetla do tejto témy priniesla až najnovšia reakcia Elona Muska na Twitteri. V rozbehnutej diskusii padla otázka na príchod solárnej strechy Tesla do Kanady. Na to Elon Musk odpovedal, že sa tak stane neskôr v tomto roku. Na túto otázku nadviazala ďalšia, a to kedy príde do Európy. Tu síce nebol v odpovedi tak jednoznačný, no aspoň existuje nádej: „Snáď neskôr v tomto roku.

Solárna strecha a sneh

Problémom solárnych panelov, ale aj solárnych striech môže byť v zime sneh. Ten prirodzene zabraňuje dopadu slnečných lúčov a výrobe elektrickej energie. Hladký povrch a väčší sklon ale zabezpečí, že sa sneh môže ľahšie skĺznuť dole. Elon Musk síce spomínal aj možnosť inštalácie vyhrievacích mriežok, no čerstvý majiteľ strechy z amerického Wisconsinu zdieľal svoju pozitívnu skúsenosť aj bez vyhrievania. Zatiaľ čo sa sneh na všetkých okolitých strechách držal, na streche jeho domu so solárnymi strešnými krytinami sa neudržal a spadol dole.

23. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+