MojElektromobil

Na Slovensku máme podľa aktuálnych dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) ku koncu júna 2023 k dispozícii už 1 660 verejných nabíjacích bodov situovaných v celkovo v 694 lokalitách. Posledné zverejnené štatistiky sledovali stav nabíjacej infraštruktúry ku koncu prvého prvého štvrťroka 2023. Na základe čerstvých dát vieme, že počas ostatných 3 mesiacov na Slovensku pribudlo 84 verejných nabíjacích bodov. V medziročnom porovnaní ide o nárast na úrovni 40 %.

Čo sa týka rozloženia nabíjacích bodov podľa ich výkonu, v tomto smere nedošlo k žiadnym výrazným zmenám. Aj naďalej platí, že viac ako dve tretiny všetkých nabíjacích bodov (68 %) patrí do kategórie „normálnych“ bodov s výkonom 22 kW (striedavý prúd – AC) a jednu štvrtinu (25 %) tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd (DC). Kategória ultrarýchlych nabíjacích bodov s výkonom od 150 kW má 7 % zastúpenie, z čoho 1 % tvoria nabíjacie body s výkonom 350 kW.

Veľké zmeny neprebehli ani v rozdelení nabíjacích bodov podľa ich krajského umiestnenia. Z jednotlivých krajov stále vyčnieva len Bratislavský kraj, na ktorý pripadá až 21 % všetkých lokalít. Už opakovane sa spomína, že ide o praktický dôsledok, že práve v Bratislavskom kraji je registrovaný najvyšší počet elektromobilov.

Druhá priečka patrí Prešovskému kraju, na ktorý pripadá 14 % nabíjacích lokalít. Tretiu priečku obsadzuje Košický samosprávny kraj s 13 % zastúpením. Trenčiansky a Nitriansky kraj majú zhodne po 11 % a zhodných 10 % majú Žilinský, Banskobystrický a Trnavský kraj.

Počet nabíjacích staníc pre elektromobily na SR | Zdroj: SEVA
Náš tip
Nórsko pre nové nabíjacie stanice zaviedlo povinnosť ponúkať platbu kartou
11. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+