MojElektromobil

Hasičský a záchranný zbor Slovenskej republiky (HaZZ SR) sa pripravuje na čoraz výraznejší nástup elektromobility. Na cestách sa objavuje čoraz viac elektrických áut, s čím súvisí aj rastúce riziko krízových situácií ako sú vážne dopravné nehody.

Ako už HaZZ niekoľkokrát spomínal v súvislosti s nehodami elektromobilov, postup je prakticky rovnaký ako v prípade nehody áut so spaľovacími motormi. Dokonca aj priamo pri požiaroch je postup takmer identický, akurát sa v princípe líši v dĺžke zásahu. Likvidácia požiaru elektromobilu môže trvať niekoľko desiatok minút až hodín, pričom tu ako pomôcka do hry vstupuje aj ponorenie vozidla do kontajnera s vodou.

Tieto kontajnery pritom ale nie sú úplne bežnou súčasťou výbavy hasičských staníc. Aj v súvislosti s nedávnou nehodou plug-in hybridu, kedy došlo k zrážke s vlakom, sa spomínalo, že zasahujúci hasiči si museli kontajner na ponorenie havarovaného vozidla prenajať. Situácia by sa ale už čoskoro mala posunúť k lepšiemu, a to výrazným spôsobom.

Ministerstvo vnútra SR pre potreby HaZZ nakúpi desiatku oceľových kontajnerov práve na uskladnenie horiacich elektromobilov. Hasiči po celom Slovensku si rozdelia celkovo 51 kusov týchto oceľových kontajnerov s nosnosťou 15 ton, pričom prvých 25 kusov by teoreticky mohli dostať ešte pred koncom roka 2022, prípadne v prvej polovici roka 2023. Vyplýva to z dokumentov ukončeného verejného obstarávania.

Oceľové kontajnery by podľa zverejnených informácií mali dostať hasiči v Bratislave, Trnave, Galante, Nitre, Trenčíne, Partizánskom, Žiline, Banskej Bystrici, Zvolene, Prešove, Humennom, Košiciach a v Moldave nad Bodvou. Po prebratí všetkých 51 kusov bude Slovensko kontajnermi pokryté v celkom rozumnej miere. Prvých 25 kusov má byť dodaných do 6 mesiacov od podpísania kúpnej zmluvy, zvyšok musí byť dodaný do 12 mesiacov.

Súčasťou zákazky je aj dvojica školení pre správne a bezpečné používanie, ktoré bude prebiehať v mieste dodania. Okrem toho má prebehnúť aj školenie, vďaka ktorému vybraní hasiči získajú osvedčenie školiteľa, ako predpoklad na realizáciu zaškolenia ďalších príslušníkov, ktoré už bude prebiehať v réžii HaZZ.

Manipulácia s kontajnermi bude prebiehať s využitím ťažkej techniky (žeriav), prípadne pomocou vysokozdvižného vozíka. Súčasťou kontajnerov bude dvojica ventilov pre napúšťanie a vypúšťanie kontajnera.

Náš tip
Požiare elektromobilov na Slovensku: Hasiči postupy poznajú, pripravujú novú metodiku s univerzitami
25. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+