MojElektromobil

Česká automobilka Škoda predstavila svoj ambiciózny plán do roku 2030. Dostal názov NEXT LEVEL pozostáva z niekoľkých kľúčových bodov. Do roku 2030 prinesie Škoda tri ďalšie elektromobily, pomer predajov elektrifikovaných vozidiel by mal výrazným spôsobom vzrásť a to isté platí aj o emisiách.

Automobilka chce aj v budúcnosti ponúkať vozidlá, ktoré majú dobrý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Oblastí, v ktorých chce automobilka výraznejším spôsobom napredovať je viacero, no všetky vychádzajú najmä z jedného kľúčového bodu, ktorým je elektrifikácia. Celý plán sa spája z čiastkových bodov ako zvýšený podiel predaja elektrifikovaných vozidiel, zníženie emisií, zvýšenie rentability tržieb, posilnenie pozície na trhu a minimálne 3 nových elektromobilov. Toto všetko chcú stihnúť do roku 2030.

Lepšia pozícia a nižšie emisie

Do roku 2030 chceme byť jednou z piatich najpredávanejších značiek v Európe,” načrtáva ambiciózny plán CEO automobilky, Thomas Schäfer. K tomu má pomôcť ako ponuka cenovo dostupných modelov, ako je napríklad nová ŠKODA FABIA, tak aj rozšírenie ponuky elektrifikovaných vozidiel. Automobilka chce do roku 2030 vyrábať svoje vozidlá v Českej republike a Indii v uhlíkovo neutrálnych závodoch.

Vrchlabí už tento cieľ spĺňa teraz,” pripomenul Thomas Schäfer fakt, že výrobný závod na východe Čiech je CO2 neutrálny už od záveru roka 2020. Škoda sa rozhodla výraznejším spôsobom sprísniť nároky na flotilové emisie. V roku 2030 by sa mali v porovnaní s rokom 2020 znížiť o viac ako 50 percent. Samozrejme, dosiahnuť takýto cieľ nebude jednoduché, no s jasne nastavenými pravidlami by to nemal byť problém. O to viac, ak svoju ponuku plne elektrických modelov výraznejším spôsobom rozšíria.

Najmenej tri nové elektromobily Škoda

Nielen pre zníženie emisií, ale aj zvýšenie podielu predaja plne elektrických modelov je nutné, aby bola ponuka dostatočne široká. “V závislosti od vývoja trhov cielime v Európe pre rok 2030 na podiel plne elektrických modelov ŠKODA na predajoch vo výške zhruba 50-70 percent,” vyhlásil Schäfer. Automobilka preto podľa neho bude podporovať aj kompetencie v oblasti vývoja a výroby elektromobilov a ich súčastí v Českej republike. Elektrické autá by mali vychádzať zo všetkých automobiliek v rámci Českej republiky. “Do svojho portfólia zaradíme do roku 2030 najmenej tri ďalšie plne elektrické modely,” oznámil Schäfer.

Všetky budú veľkosťou i cenou pod modelom ENYAQ iV. Zatiaľ čo Škoda sa rozhodla ísť hneď do veľkého plne elektrického SUV ako ekvivalent k Volkswagen ID.4, menší model ID.3 nateraz úplne ignorovali. Je preto možné, že medzi prvými bude upravená verzia práve tohto modelu. Vylúčené však nie sú ani plne elektrické sedany, ktoré má Škoda taktiež veľmi silné. Vždy ale určite pôjde o úplne nové modely, ktoré budú postavené od základov ako elektromobily. Využitá bude plne elektrická platforma, podobne ako je to aj pri Škoda ENYAQ iV.

Škoda next level stratégia emisie elektromobily infografika
Škoda NEXT LEVEL infografika | Zdroj: Škoda

 

28. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+