MojElektromobil

Škoda postupne začala zvyšovať svoje investície do elektrických modelov, aby tým urýchlila prechod na autá poháňané batériami. Česká automobilka vo vlastníctve Volkswagenu sa chystá uviesť na trh tri nové elektrické modely už do roku 2026. Ako uvádza portál autonews.com, je to o štyri roky skôr, ako Škoda pôvodne plánovala. Očakáva sa, že 70% vozidiel už bude do konca desaťročia iba plne elektrických. Po roku 2035 plánuje prejsť už iba na predaj elektrických vozidiel.

Ktoré tri elektromobily to budú?

Podľa portálu insideevs.com vieme, že jeden z troch nových EV bude menší crossover, ktorý Škoda už predstavila predtým a taktiež bude úzko spojený s modelmi od Volkswagenu a Seatu. Druhým modelom by mohol byť čisto elektrickou náhradou súčasnej Octavie, ktorá údajne preskočí platformu MEB (Modular Electric Drive Matrix). Túto platformu už Škoda používa na podporu crossoveru Enyaq. Druhý model tak bude stáť na platforme koncernu Volkswagen s názvom SSP (Scalable Systems Platform).

Táto platforma je veľmi dôležitá, pretože VW ju vníma ako architektúru, ktorá nahradí svoje existujúce platformy ICE, MEB a aj PPE (Premium Platform Electric), ktorá sa používa v nových modeloch Porsche Macan EV alebo Audi Q6 E-tron, ktoré tak isto poskytujú jediné riešenie pre širokú škálu vozidiel.

Koncept ŠKODA Vision 7S | Foto: ŠKODA

Podobné ako koncept Vision 7S

Predošlé správy už naznačovali, že tri nové elektromobily by mali byť subkompaktným modelom, kompaktným SUV a väčším sedemmiestnym SUV, ktoré spoločnosť už predstavila s konceptom Vision 7S. Tento koncept bol odhalený začiatkom tohto roka a dovŕšili ním tak svoj vrchol produktového portfólia.

Koncept Vision 7S nám dáva celkom dobrú predstavu o tom, kam by sa dizajn značky Škoda mohol uberať v nasledujúcom desaťročí. Odhaľuje nám zásadnú aktualizáciu firemnej identity, ktorú má značka už pripravenú. Inými slovami tak predstavuje základnú estetiku všetkých modelov, ktoré sa chystajú uviesť na trh do konca desaťročia a možno aj neskôr. Takže pokiaľ sa jedná o nový dizajn vozidiel, tento krok bude dosť prelomový.

2. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+