MojElektromobil

Česká automobilka Škoda sa pomaly pripravuje na predstavenie nového elektromobilu Škoda Enyaq iV. Spočiatku nám firma potvrdila dátum predstavenia a následne odhalila exteriér vozidla spolu s interiérom. Tentokrát si pripravila skice, ktoré venuje dizajnu predných a zadných Matrix-LED svetlometov.

Dynamické svetlomety

Ako aj v predchádzajúcej tlačovej správe, aj v tejto ponúka rozhovor s dizajnérom exteriérového osvetlenia v Škoda Auto, Petrom Nevřelom. Ako sám tvrdí, značný vývoj nastal už pri modeloch Scala a Kamiq: „Predné svetlomety modelov ŠKODA sa už dočkali podstatného vývoja spolu s naším súčasným dizajnovým jazykom, a to pri modelových radoch SCALA a KAMIQ, rovnako tak aj pri novej generácii modelu OCTAVIA. Pri všetkých modeloch, ktoré sme v poslednom roku a pol predstavili, sú svetlomety celkovo nižšie a pôsobia tak dynamickejšie.”

škoda enyaq iv matrix-led

Celý proces vývoja nového dizajnu je podla jeho slov dynamický proces, pri ktorom úzko spolupracujú s kolegami z dizajnu exteriéru a s vývojovým tímom vonkajšieho osvetlenia: „Rozvíjame rôzne nápady a diskutujeme o tom, ktoré sa dajú realizovať a až nakoniec dospejeme k finálnemu výberu,” hovorí Peter Nevřel. Tento proces môže trvať od šiestich až do dvanástich mesiacov.

Krištáľové umenie

Hlavnou inšpiráciou pri návrhu nových svetiel je tradícia českého krištáľového umenia: „Presné línie, geometrické usporiadanie a výnimočne číre sklenené plochy sú fascinujúce a v závislosti od dopadu svetla a uhla pohľadu ponúkajú úplne iné, stále sa meniace aspekty. To môžeme použiť ako základ pre experimentovanie so svetelnými efektami ako napríklad s trojrozmernými zadnými svetlami,” uzatvára Nevřel.

Predstavenie Škoda Enyaq iV prebehne už 1. septembra a my pri tom nebudeme chýbať.

19. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+