MojElektromobil

Škoda Enyaq iV bude plne predstavená už v septembri, a tak nás firma zásobuje aspoň čiastkovými informáciami, s ktorými predstavujú dizajn. Koncom júla nám Škoda priblížila interiér ich prvého elektrického kompaktného SUV a tentokrát pridávajú skice exteriéru.

Už z dostupných obrázkov náčrtov je celkom jasné smerovanie novej elektrickej Škodovky. So Škoda Enyaq iV sa automobilka rozhodla ešte viac umocniť výraznejšie línie ich aktuálnych modelov Scala či Kamiq. Agresívnejší vzhľad opisuje aj vedúci dizajnu exteriéru, Karl Neuhold: „Aj pre model ENYAQ iV sú typické výrazné línie, čisté plochy a kryštalické prvky, vyzdvihujúce um českých sklárov. Jeho proporcie sa však líšia od tých, ktoré sú známe u našich doterajších SUV: ENYAQ iV má kratší predok a pretiahnutú líniu strechy. Pôsobí tak veľmi dynamickým dojmom a premieňa vozidlo na priestrannú, ticho plávajúcu kozmickú loď.“

Asi nie je prekvapením, že Neuhold považuje za najvýraznejší prvok exteriéru práve prednú masku: „V prípade vozidla ENYAQ iV je maska ​​pretiahnutá výrazne dopredu a je vzpriamenejšia, čo umocňuje vzhľad silného vozidla.“ Dominantná maska je zároveň dopĺňaná aj Matrix-LED svetlami. Firma sa pri dizajne zamerala aj na aerodynamický odpor, ktorý je pri Škoda Enyaq iV na hodnote 0,27. Ide o totožné číslo, aké má Audi e-tron 55, no zároveň vyššie ako najnovšia verzia Sportback – tá ide ešte nižšie, a to na 0,25. Veľmi úsporná sa javí Tesla Model X, ktorá spotrebu zaťažuje aerodynamickým odporom 0,24.


Pôvodný článok z 29. júla 2020 – Tlačová správa

Značka ŠKODA prináša nový smer dizajnových individualizácií interiéru pre model ENYAQ iV, ktorý bude mať svetovú premiéru na začiatku septembra v Prahe. Interiér prvého čisto elektrického SUV českej automobilky sa inšpiruje svetmi moderného bývania. Tie nahrádzajú doterajšie výbavové stupne a vyznačujú sa použitím prírodných, ekologicky spracovaných a recyklovaných materiálov. Norbert Weber, vedúci oddelenia Design Interiéru a Color Trim značky ŠKODA, vo videorozhovore popisuje novú vnútornú výbavu vozidla ENYAQ iV a jej vrcholové prvky.

ENYAQ iV je prvým vozidlom značky ŠKODA na báze modulárnej elektrifikovanej platformy (MEB). Čím sa interiér tohto úplne nového vozidla líši od interiéru modelov so spaľovacím motorom?

Norbert Weber: ENYAQ iV profituje z dlhého rázvoru platformy MEB, ktorý v pomere k rozmerom karosérie poskytuje mimoriadne veľkorysý vnútorný priestor. K tomu patrí aj rovná podlaha bez stredového tunela, ktorý poznáme z vozidiel so spaľovacími motormi. Túto koncepčnú zvláštnosť sme využili na to, aby sme vytvorili opticky ešte vzdušnejší interiér a pocit naozaj veľkorysej priestrannosti. To sa týka aj novej palubnej dosky, ktorá je rozdelená do niekoľkých úrovní.

Hovoríte o novom koncepte dizajnu interiéru vo vozidle ENYAQ iV. Čo si pod tým môžeme detailnejšie predstaviť?

Norbert Weber: Nový dizajnový koncept vozidla ENYAQ iV kombinuje veľkorysú priestrannosť a tzv. lounge-feeling. Namiesto obvyklých výbavových verzií a mnohých dodatočných výbav ponúkame prvýkrát pri modeli ENYAQ iV aj naše nové dizajnové individualizácie. Pripomínajú svety moderného bývania, ktorých farby a materiály spolu dokonale ladia. Rovnako prinášame prehľadne štruktúrované balíky s voliteľnou výbavou pre rôzne tematické oblasti. Pre všetky modely je k dispozícii niekoľko ďalších individuálnych prvkov s voľbou výbavy. Zákazníkom tak ponúkame možnosť voľby, ktorá bude jednoduchá, ale aj napriek tomu veľmi individuálna.

Čo predstavuje najväčšie priestorové zmeny v architektúre interiéru vozidla ENYAQ iV?

Weber: Jednou z najväčších zmien je absencia stredového tunela daná koncepciou pohonu. Umožnila nám vpredu využiť tento priestor ako dodatočnú odkladaciu plochu pod stredovým panelom rozdelenú do niekoľkých úrovní. Cestujúcim na zadných sedadlách zasa príde vhod dodatočný priestor na nohy pred prostredným sedadlom, ktorý je mimoriadne veľkorysý aj vďaka dlhému rázvoru. Popri tejto vynikajúcej priestrannosti pre posádku ponúka ENYAQ iV tiež batožinový priestor s objemom 585 litrov.

interier ENYAQ iV

Ako by ste opísali dizajn interiéru modelu ENYAQ iV?

Weber: Ako prehľadný, vzdušný, inovatívny a ekologický. Prehľadný je vďaka ľahkej konfigurácii dizajnových individualizácií a tematických balíčkov, vzdušný zasa na základe veľkorysej ponuky priestoru a pocitu priestrannosti. Inovatívnosť dizajnu podčiarkujú prvky ako sú trinásťpalcový centrálny displej a nový priehľadný displej vrátane rozšírenej reality. Využitie prírodných a recyklovaných materiálov napĺňa ekologický charakter dizajnu.

Ktoré (v oblasti automobilov) nové a ekologické materiály a farby budú použité?

Weber: Napríklad poťahy sedačiek v jednej z dizajnových individualizácií sú zo 40 percent vyrobené zo strižnej vlny a nesú vlnenú pečať spoločnosti Woolmark Company. Zvyšných 60 percent látky je vyrobených z polyestru, ktorý vznikol recykláciou PET fliaš. Tieto poťahy majú jedinečné haptické vlastnosti a príjemnú sedaciu klímu. Ďalším príkladom je mimoriadne ekologicky vyrábaná koža, na ktorej úprave sa namiesto chemikálií sčasti používa extrakt z listov olivovníka.

Ktoré sú hlavné dizajnové prvky v interiéri modelu ENYAQ iV?

Weber: Páči sa mi najmä dekoračná lišta, ktorá sa horizontálne tiahne cez celú prístrojovú dosku modelu ENYAQ iV až do výplní dverí, a posilňuje tak dojem priestrannosti. Okrem toho pod centrálnym displejom kopíruje tvary prednej masky vozidiel značky ŠKODA a súčasne slúži aj ako opora ruky pri ovládaní dotykovej obrazovky. Je obklopená veľmi mäkkým materiálom, ktorý je rozložený v celom interiéri a navodzuje pocit, že sedíte doma na gauči v obývacej izbe.

12. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+