MojElektromobil

Nemecká automobilka Audi na veľtrhu 2019 LA Auto Show oficiálne odhalila ďalší pozoruhodný elektromobil s názvom e-tron Sportback. Ide o prémiový model vo vyhotovení SUV kupé, ktorý v najvyššom prevedení 55 quatrro poháňa dvojica elektromotorov s celkovým výkonom 265 kW, teda približne 350 horských koní. Dojazd má dosahovať 446 kilometrov, podľa metodiky WLTP a stará sa oň batéria s kapacitou 86,4 kWh.

Cena a dostupnosť

Horúca novinka sa do európskych končín má dostať v prvej polovici roku 2020. Ako obvykle, v predaji bude širšia škála rôznych konfigurácií, pričom cena má začína na 71 350 €.

Do predaja sa tak e-tron Sportback dostane aj v “slabšej verzii” 50 quatrro s celkovým výkonom 230 kW a s batériou kapacity 71 kWh. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h má zvládať za 6,8 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je uvádzaná na 190 km/h.

Koncept tohto elektromobilu bol prezentovaný ešte v roku 2017, no a odvtedy sa toho zas tak veľa zjavne nezmenilo. Rozdiel je však badateľný na prednej maske, ktorá sa na finálnej verzii viac pridŕža tradičných konvencií Audi. Došlo aj k miernej úprave niektorých prvkov karosérie. No v celkovom pohľade je produkčná verzia veľmi podobná tej konceptovej.

Aj vďaka skosenej zadnej časti ide o dizajn s citeľným športovým nádychom. Tento pocit ďalej umocňuje aj pohľad na zrýchlenie z 0 na 100 km/h, kde pri drahšej verzii 55 quattro svieti hodnota 3,9 sekundy (v režime Boost). Maximálna rýchlosť má dosahovať 200 km/h.

Nový e-tron Sportback je akousi odnožou minuloročného modelu, preto bude využívať totožnú platformu aj batérie, ktoré si Audi vyvinulo pre SUV e-tron. Obidvaja “e-tronoví bratia“ pritom predstavujú prvé vlajkové vozidlá z nastupujúcej ponuky elektrických áut nemeckej automobilky.

Čo sa týka interiéru, e-tron Sportback sa na prvý pohľad inšpiroval svojim starším bratom. Do očí udiera 12,3-palcová digitálna prístrojovka či 12,1-palcový dotykový panel pre hlavné ovládanie. K tomu sa pripája ďalšia 8,6-palcová dotyková obrazovka pre ovládanie klimatizácie či zadávanie textových vstupov. Infotainment systém podporuje aj hlasové ovládanie, pričom zabudovaná je tu taktiež digitálna asistentka Alexa od Amazonu.

Portál TheVerge, ktorý na novinku upozornil, pripomína, že e-tron Sportback vo verzii pre európsky trh dostane do vienka aj takzvané virtuálne zrkadlá. Okrem toho sa prípadní záujemcovia môžu tešiť na nové svetlomety s technológiou Matrix LED pre dynamické osvetlenie cesty.

Náš tip
Test Audi e-Tron
20. novembra 2019
Zdroj: TheVerge, Foto - Audi

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+