MojElektromobil

Volkswagen konvertuje svoju továreň na výrobňu pre elektromobily v nemeckom Zwickau. Bude sa tu vyrábať celý rad elektrických modelov VW na novej platforme MEB. Škoda však plánuje v Českej republike postaviť svoju vlastnú továreň pre vlastné modely na tomto podvozku.

Škoda v priebehu nasledujúcich 4 rokov ponúkne tri čisté elektromobily na podvozku MEB a jedným z nich bude 5-dverový hatchback.

Toto auto bude vyrábané v závode v Kvasinách a bude súčasťou novej rady vozidiel „MEB entry family“. Model je stále vo fáze vývoja, povedal tento týždeň generálny riaditeľ spoločnosti Škoda Bernhard. „Vyvíjame auto s nižšími parametrami a po pozitívnom biznis prípade prídeme s jasným riešením. Elektromobilita sa vyvíja v domove Škody v Českej republike. To zaručuje pracovné miesta“, povedal Maier. Očakáva sa, že automobil bude v predaji v roku 2023.

Elektrická vlajková loď Škody na platforme MEB bude vychádzať crossoveru Vision IV, ktorý bol tento mesiac odhalený na autosalóne v Ženeve. Vyvíjame aj ďalšie auto založené založené na rovnakom koncepte, povedal Maier. Očakáva sa, že druhé vozidlo bude menšie SUV a bude vyrábané v závode v Mladej Boleslavi popri vlajkovom modeli. Ten príde na trh začiatkom roka 2021.

Obidve elektrické vozidlá budú montované na rovnakej linke ako model Škoda Octavia. „To nám poskytuje mimoriadnu flexibilitu. Môžeme ich do určitej miery upraviť, podľa požiadaviek zákazníkov“, povedal Maier.

Neistý dopyt po elektrických automobiloch

Maier sa pre novinárov vyjadril, že Škoda si nie je istá, aký bude dopyt po elektromobiloch. Do roku 2025 sa však očakáva predaj 25% elektromobilov. „Individuálna mobilita bude drahšia, o tom niet pochýb. Neviem, ako budú zákazníci reagovať na našu ponuku. Je celkom jasné, že dopyt bude iný u zákazníkov žijúcich v mestských oblastiach, ako u tých, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach. Zákazníci vo vidieckych oblastiach majú veľké obavy z nabíjania a dojazdu.

28. marca 2019
Zdroj: CleanTechnica

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+