MojElektromobil

Spoločnosť Samsung SDI prestavila na autosalóne vo Frankfurte svoje najnovšie a najpokročilejšie Li-Ion batérie pre elektromobily. Majú modulárnu architektúru, vysokú energetickú účinnosť a teda kompaktné rozmery. V závislosti od konkrétneho modelu elektromobilu, majú zabezpečiť 600 až 700 km dojazd na jedno nabitie.

Modulárna batéria, ktorú spoločnosť Samsung SDI nazýva “Multifunctional battery pack”, môže obsahovať až 20 modulov, ktoré zabezpečia elektromobilom dojazd 600 až 700 km. Avšak nie všetky modely elektrických automobilov si môžu dovoliť použitie takejto batérie, a to či už kvôli cene, rozmerom alebo hmotnosti. Z tohto dôvodu je možné z batérie jednotlive moduly odobrať a získať tak jej požadované vlastnosti.

Náš tip
Samsung dokončil v Maďarsku továreň na výrobu batérií do elektromobilov

samsung sdi baterie 2170

Menšie, ľahšie a lacnejšie

Ďalšou cenenou vlastnosťou tejto batérie je vysoká energetická hustota jej článkov, vďaka ktorej je celý batériový “pack” kompaktnejší, ľahší a jeho výroba lacnejšia. Batériové články sú typu 2170, čo znamená, že majú 70 mm na výšku a 21 mm v priemere. Staršie články typu 18650 (priemer 18 mm, výška 65 mm) boli teda menšie, ale aj energeticky menej efektívnejšie. Rovnaký typ článkov, teda 2170, vyrába aj spoločnosť Tesla a používa ich v batériách pre elektromobil Model 3 a energetické úložiská Powerwall.

Spoločnosť Samsung SDI patrí spolu s LG Chem a Teslou (Panasonic) medzi najväčší výrobcov batérií do elektromobilov na svete. V máji postavila už svoju tretieu továreň. Tá sa nachádza u našich južných susedov v Maďarsku.

Zdroj: tlačová správa

19. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+