MojElektromobil

Územné samosprávy a všetky nimi zriadené organizácie na území Slovenska môžu požiadať o získanie podpory na vybudovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá vo svojom regióne, a to až v plnej výške. Urobiť tak môžu už len posledný mesiac. Podanie žiadosti cez výzvu zverejnenú Ministerstvom hospodárstva (MH) SR v rámci Komponentu 3: Udržateľná doprava z Plánu obnovy a odolnosti SR je presne do 30. júna 2024.

Samosprávy môžu získať podporu až vo výške 3 000 eur bez DPH na zriadenie jedného AC nabíjacieho bodu (11 KW) alebo až 29 000 eur bez DPH na zriadenie jedného DC nabíjacieho bodu (tzv. rýchlonabíjačiek) s výkonom nad 50 kW. Poskytnuté finančné prostriedky pokrývajú oprávnené náklady pri výstavbe v plnej výške, poskytované sú bez spoluúčasti formou zálohových platieb. Celková alokovaná čiastka výzvy je pritom vo výške viac ako 10,2 mil. eur.

O tieto finančné prostriedky na vybudovanie verejne prístupnej nabíjacej infraštruktúry popri cestných infraštruktúrach najmä v mestách a obciach môžu požiadať obce a mestá nad 7 000 obyvateľov, teda i okresné mestá, či vyššie územné celky (VÚC) a všetky nimi zriadené organizácie.

Ministerstvo hospodárstva SR odporúča komplexné podania žiadosti za jeden oprávnený subjekt – t. j. práve obec, mesto, či VÚC. O podporu však môžu požiadať samostatne napríklad i rôzne úrady, školské či zdravotnícke zariadenia, a to v prípade, že sú v zmysle podmienok výzvy zriadené obcou, mestom, alebo vyšším územným celkom.

Miesto a spôsob podania žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu

Žiadateľ vypracuje Žiadosť o poskytnutie prostriedkov mechanizmu prostredníctvom Informačného a monitorovacieho systému plánu obnovy, ktorý je registrovaným žiadateľom dostupný na webovom odkaze pre výzvy.

Presný postup a všetky informácie o dotáciách na nabíjacie stanice pre mestá a obce nájdete na stránke Plánu obnovy. Približný postup vyzerá nasledovne:

  1. Registrácia žiadateľa v systéme ISPO.
  2. Po zaregistrovaní žiadateľa v ISPO je možné pristúpiť k vyplneniu formulára žiadosti a nahratiu všetkých povinných príloh ku konkrétnej zverejnenej výzve.
  3. Žiadateľ predloží vykonávateľovi vyplnený formulár žiadosti a všetky povinné prílohy žiadosti prostredníctvom ISPO. Tak, že zaeviduje, potvrdí „odkliknutím“ vyplnený formulár žiadosti vrátane všetkých príloh v ISPO.
  4. Žiadateľ doručí formulár žiadosti vygenerovaný v ISPO bez príloh vykonávateľovi podpísanú kvalifikovaným elektronickým podpisom v elektronickej forme do 5 pracovných dní.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) vypracovala odporúčaný postup pre využitie dotácie. Ide o prehľadný dokument, ktorý sprevádza všetkými potrebnými krokmi.

STIAHNUŤ: Odporúčaný postup pre samosprávy pri výstavbe nabíjacích staníc spolufinancovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR

Náš tip
Najvýkonnejšia nabíjacia stanica na Slovensku je oficiálne otvorená. Takýto nabíjací výkon ponúkne
31. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+