MojElektromobil

Štvrtý ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2023 má namierené do Trenčína. Nákupné centrum OC Laugaricio sa v termíne od piatka 16. júna do nedele 18. júna 2023 premení na centrum elektromobility.

Salón Elektromobilov bude naplno prebiehať počas všetkých troch dní – od piatku až do nedele. Hlavný program s prednáškami a diskusiami je naplánovaný na sobotu od 14:00 do 17:00. Na nedeľu ako doplnenie výstavy a testovacích jázd prebehne koncert pre najmenších v podaní Miro Jilo.

Veľkou zmenou oproti predošlým ročníkom Salónu Elektromobilov je zrušenie registrácie –  teraz už nepotrebujete žiadnu vstupenku a súťaže o pekné ceny prebiehajú ako súčasť hlavného programu. Nemusíte sa trápiť so žiadnymi formalitami, stačí rovno prísť na akciu.

Medzi vystavovateľmi nájdete všetky obľúbené automobilky, ktoré pôsobia na Slovensku. Chýbať samozrejme nesmie ani Audi so svojimi modelmi e-tron.

Audi Q4 e-tron

Ďalší z elektromobilov postavených na platforme MEB od Volkswagenu. Q4 e-tron má akumulátor s celkovou kapacitou 82 kWh, z čoho je využiteľných 76,6 kWh. Aj napriek hmotnosti na úrovni 2,2 tony zrýchli z 0 na 100 km/h len za 6,2 sekundy.

Audi e-tron Q4
Audi Q4 e-tron | Zdroj: Radovan Hlôška

Je to vďaka výkonu 299 koní, ktorý sa prenáša na obe nápravy. Čo sa týka nabíjania, máme tu 135 kW DC a 11 kW AC palubnú nabíjačku. Maiximálna rýchlosť tohto elektromobilu je 180 km/h.

Audi e-tron GT

Niečo pre milovníkov rýchlej športovej jazdy. Audi e-tron GT je doslova stelesnením výkonu. A to naozaj poriadneho, veď z 0 na 100 km/h zrýchli len za 4,1 sekundy, čo mu umožňujú elektromotory s celkovým výkonom 350 kW. Maximálna rýchlosť sa zastavuje až na hodnote 245 km/h. Zaujímavé sú ale aj ďalšie parametre.

Napríklad využiteľná kapacita akumulátora na úrovni 85 kWh pre dojazd 487 km. Nabíjať ho je možné extrémnym výkonom až 268 kW. Nabitie batérie z 5 na 80 % kapacity je tak otázkou 22 minút a energiu na 100 km jazdy získate už za 5 minút nabíjania. Okrem toho je k dispozícii aj pomalé AC nabíjanie s výkonom 11 kW, prípadne 22 kW vo voliteľnej výbave.

Audi e-tron GT TEST
Audi e-tron GT | Foto: Redakcia

Audi Q8 e-tron Sportback

Medzi vystavenými modelmi budete môcť nájsť aj toto úplne nové elektrické SUV od Audi. Najvyšší variant ponúka extra veľký akumulátor s kapacitou 114 kWh, z čoho je 106 kWh využiteľných. Nechýba ani rýchle nabíjanie s výkonom 170 kW alebo 11 kW palubná nabíjačka.

Audi Q8 e-tron
Audi Q8 e-tron | Zdroj: Michal Chabada

Vďaka výkonu rovných 300 kW (408 koní) dokáže toto veľké a ťažké SUV zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 5,6 sekundy a maximálna rýchlosť je 200 km/h.

 

9. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+