MojElektromobil

Štvrtý ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2023, opäť začína v hlavnom meste. Bratislavské nákupné centrum Bory Mall sa v termíne od piatka 19.mája do nedele 21. mája 2023 premení na centrum elektromobility.

Salón Elektromobilov 2022 Bratislava | Zdroj: Radovan Hlôška

Salón Elektromobilov bude naplno prebiehať počas všetkých troch dní – od piatku až do nedele. Hlavný program s prednáškami a diskusiami je naplánovaný na sobotu od 11:00 do 18:00. V sobotu sa taktiež uskutoční stretnutie majiteľov elektromobilov na vyhradenom parkovisku nákupného centra Bory Mall v čase od 11:00 do 13:00.

Medzi vystavovateľmi nájdete všetky obľúbené automobilky, ktoré pôsobia na Slovensku. Autoštýl prinesie 2x Renault Megane E-tech a Daciu Spring.

Renault Megane E-Tech

Renault Megane E-Tech je k dispozícii v dvoch verziách, ktoré sa v prvom rade líšia kapacitou akumulátora. Tá je buď 40 kWh alebo 60 kWh využiteľných. Poteší 22 kW palubná nabíjačka v základe, model s väčšou batériou ponúka 130 kW DC nabíjanie, v prípade modelu s menšou batériou je to 85 kW.

Renault Megane e-Tech 2022
Renault Megane E-Tech | Zdroj: Tomáš Kanálik

Jednou z výhod tohto elektromobilu je okrem atraktívneho dizajnu aj infotainment s operačným systémom Android, takže je možné plnohodnotne používať napríklad Google Mapy ako hlavnú navigáciu. Tie sú napojené na počítač vozidla, takže dokážu plánovať trasy, odhadovať percento nabíjania v cieli a podobne.

Renault Megane E-Tech ďalej ponúka výkon 160 kW vo verzii s väčšou batériou, verzia s menšou batériou sa musí uspokojiť s výkonom 96 kW. Poteší aj veľmi príjemná spotreba.

Dacia Spring

Najlacnejší elektromobil na slovenskom trhu. Dacia Spring je malým mestským elektromobilom, ktorý ponúka všetko to, čo na pohyb v meste potrebujete. Vo vnútri sa nachádza akumulátor s kapacitou 27,4 kWh a základ neponúka DC nabíjanie. To je v rámci príplatkovej výbavy a má výkon 30 kW. Palubná nabíjačka ponúka výkon 7,4 kW.

Dacia Spring TEST
Dacia Spring Electric | Zdroj: Radovan Hlôška

Relatívne malá batéria ale ešte neznamená úplne zlý dojazd. Automobilka sa chváli, že v meste v eko režime zvládne aj cez 300 km. Výkonom však neohúri, 33 kW alebo 43 koní veľa nie je. No na mestskú jazdu to plne postačuje.

18. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+