MojElektromobil

Salón elektromobilov 2021 Košice sa pomaly blíži. Už prvý septembrový víkend bude v Košiciach patriť batériovým elektromobilom, plug-in hybridom a všetkému, čo je spojené so segmentom elektromobility.

V priestoroch nákupného strediska Atrium Optima Košice sa od 3. do 5. septembra 2021 pod jednou strechou stretnú desiatky vozidiel, popredné automobilky, skúsení majitelia elektromobilov, zástupcovia z radu prevádzkovateľov nabíjacej infraštruktúry, ako aj laická verejnosť. Pripravené budú prezentácie, prednášky, diskusie, súťaže, testovacie jazdy a bohatý sprievodný program.

Medzi vystavovateľmi nebude chýbať ani značka KIA so svojou elektrizujúcou flotilou. Okrem iného sa môžete tešiť aj na plug-in hybridy KIA Sorento PHEV a KIA Ceed SW.

Plug-in hybrid KIA Sorento

KIA dlhodobo ponúkala viaceré plug-in hybridné modely z pôvodného modelového radu, no teraz sa možnosti rozhodla rozšíriť o ďalší plug-in hybrid. Ide o model KIA Sorento, ktorý sľubuje dojazd v kombinovanom cykle 57 kilometrov a v čisto mestskom cykle dokonca až 70 kilometrov. Možné je to vďaka batérii s kapacitou 13,8 kWh.

To na vozidlo týchto rozmerov nie je veľa, no aj napriek tomu, vďaka vysokej efektivite, sa podarilo dosiahnuť takéto čísla. Plug-in hybrid kombinuje klasický spaľovací benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra.

Ten sám o sebe produkuje výkon 180 koní a krútiaci moment 265 Nm. Tomuto motoru ale sekunduje elektrický motor s výkonom 67 kW a krútiacim momentom 304 Nm. Pri zapojení oboch pohonov sa kombinovaný výkon vyšplhá až na 265 koní s krútiacim momentom 350 Nm. Aj napriek tomu, že ide o plug-in hybrid, je vo vozidle umiestnená 67 litrová nádrž.

Nabíjanie vysokonapäťovej batérie zabezpečuje palubná nabíjačka s výkonom 3,3 kW. KIA Sorento je ako plug-in hybrid zaujímavý aj tým, že je dostupný v 7-miestnej verzii.

Kia Sorento PHEV
Kia Sorento PHEV | Zdroj: KIA

KIA Ceed SW

Zatiaľ čo pri klasickej verzii máte na výber z piatich rôznych motorizácií, pri plug-in hybride je k dispozícii jeden benzínový motor v kombinácií s elektromotorom. Ide o benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra s maximálnym výkonom 77 kW. Benzínovému motoru pomáha aj elektromotor s výkonom 44 kW.

Kia Ceed SW PHEV je vybavená batériou s kapacitou 8,9 kWh, ktorú je možné nabíjať cez základnú palubnú nabíjačku s výkonom 3,3 kW. Znamená to, že pri nabíjaní z verejnej nabíjacej stanice trvá nabitie do 100 % približne 2 hodiny a 20 minút. Dojazd dosahuje v mestských podmienkach podľa normy WLTP až 57 kilometrov.

Kia Ceed SW phev plug-in hybrid
KIA Ceed SW PHEV | Zdroj: kia.com

Salón Elektromobilov 2021 Košice

Akcia Salón Elektromobilov 2021 Košice je špecializovaná výstava elektromobilov a plug-in hybridov, ktorá dáva priestor najnovším elektrifikovaným vozidlám, súvisiacim technológiám a odborným prednáškam. Zaujímavá je tak určite nielen pre fanúšikov elektromobilov, ale aj širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť viac informácií o nastupujúcom trende e-mobility. Akcia sa uskutoční v termíne od 3. do 5. septembra 2021 v obchodnom centre Atrium Optima Košice.

Salón elektromobilov 2021 v skratke

  • Výstava elektromobilov a plug-in hybridov dostupných na Slovensku
  • Exkluzívne slovenské premiéry elektromobilov uvedených na trh v roku 2021
  • Výrobcovia, distribútori a prevádzkovatelia nabíjacích staníc a infraštruktúry
  • Bohatý program plný prednášok, diskusií a dôležitých informácií
4. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+