MojElektromobil

V Bratislave prebehol od piatka 24. do nedele 26. januára 2020 prvý salón zameraný výhradne na elektromobily, plug-in hybridy a tiež elektrické kolobežky, mopedy a motorky. 40 vystavených modelov elektromobilov, plug-in hybridov a elektromotocyklov od najznámejších značiek, testovacie jazdy a trojdňový pútavý program venujúci sa elektromobilite prilákal do nákupného centra Bory Mall desaťtisíce návštevníkov.

Otvorenie výstavy prebehlo v piatok 24.1. a hneď po slávnostnom otvorení prišla prvá vtipná diskusia, v ktorej vystúpil Sajfa s Drahom a podelili sa s publikom o ich život s elektromobilom.

Druhé kolo dotácií na nabíjacie stanice aj pre firmy

Následne v prvej oficiálnej diskusii s názvom Plány ministerstiev, automobiliek, infraštruktúry pre rok 2020 – Ako je Slovensko pripravené na elektromobily a ďalšie pripravované dotácie? vystúpili: Andrea Farkašová, riaditeľka odboru priemyselného rozvoja, MH SR, Adrián Krajňák, odbor priemyselného rozvoja, MH SR, Marek Engeľ, inštitút environmentálnej politiky, MŽP SR a Peter Kárpáty, projektový manažér a generálny štátny radca Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Účastníci sa vďaka tejto diskusii mohli dozvedieť, že ešte stále prebieha vyhodnocovanie prvého kola dotácií na podporu výstavby nabíjacích staníc. Taktiež že sa v polovici februára spustí druhé kolo dotácií na nabíjacie stanice a finančný príspevok budú môcť získať aj podnikateľské subjekty, teda firmy. Adrián Krajňák, z Ministerstva hospodárstva, v panelovej diskusii uviedol, že ministerstvo momentálne za najväčší problém nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá považuje nedostatok nabíjacích staníc na striedavý prúd.

Počas panelovej diskusie padla aj otázka na druhé kolo dotácií pre kúpu elektrických vozidiel. V tomto smere Ministerstvo hospodárstva zatiaľ nepripravuje kvôli voľbám žiadne kroky.

Automobilky a ich dodávanie elektromobilov

O tom aké plány majú automobilové spoločnosti sa v druhej panelovej diskusii podelili: Marek Kopča, Marketing a PR manažér značky Hyundai, Marek Ružička, konateľ spoločnosti Škoda Auto, Miroslav Straka, Product e-mobility and Media Expert Volkswagen Slovakia, Martin Košara, CASE Implementation Manager Mercedes-Benz Slovakia, Július Pentek, Corporate & Direct Sales Manager BMW SR, ktorí sa vyjadrovali k tomu, či je dostatok vozidiel, ako sa dlho čaká na e-auto a tiež či sú automobilky pripravené na nové emisné pravidlá.

Značka Hyundai je schopná dodať zákazníkom modely Ioniq a Kona do konca roka a teda s uplatnením dotácií by nemal byť problém. Značka Škoda Auto záujemcom v prípade uplatnenia dotácii dodá auto do konca roka 2020. Miroslav Straka, zástupca za značku Volkswagen, uviedol, že sú k dispozícii posledné kusy e-upov! a vraj hrozí, že dotácie prepadnú.

Zástupca Mercedesu Martin Košara sa vyjadril, že dostupnosť modelu EQC je cca do 3 mesiacov. Zákazníci majú vraj väčší záujem o plug-in hybridy, ktoré sú aj podľa neho rozumnejšou voľbou. Model BMW i3 je záujemcom k dispozícii, pretože sú dostatočne zásobení.

Elektromobilita a infraštruktúra

Tretia panelová diskusia sa venovala otázkam, či budeme mať kde nabíjať a ako je SR pripravené na elektromobilitu. V diskusii boli účastní veľkí hráči nabíjacích staníc a teda menovite: Radoslav Makuš, Head of e-Mobility ZSE Drive, Peter Badík, Managing partner Greenway, Peter Ševce, Rollout manažér Ionity, Patrik Križanský, riaditeľ SEVA a Jozef Urban, spoluzakladateľ a podpredseda predstavenstva InoBat.

ZSE napríklad diskutuje s inými spoločnosťami o možnosti národného roamingu a teda zákazník by nemusel mať viacero kariet od rôznych poskytovateľov, ale stačila by mu jedna, s ktorou by mohol nabíjať.

Spoločnosť GreenWay plánuje v tomto roku vybudovať 34 nových vlastných nabíjacích staníc a okolo 50 partnerských nabíjacích staníc, pričom plánuje posilniť i regióny a okresy s menším pokrytím.

Víkend v znamení elektromobilov

Ako už bolo spomínané, viac ako desaťtisíce návštevníkov si mohlo užiť víkend budúcnosti. Salón utužil a rozšíril komunitu nadšencov elektrických áut a dozaista ukázal reálny pohľad na elektromobilitu mnohým návštevníkom.

Svedčí o tom aj fakt, že na salóne prebehlo viac ako 150 testovacích jázd na elektrických vozidlách Hyundai, Mercedes-Benz, Volkswagen a Tesla.

Návštevníci si mohli prezrieť 40 vystavených elektromobilov, plug-in hybridov i elektromotocyklov a dozvedieť sa tiež informácie v 21 partnerských stánkoch. Niektorí registrovaní šťastlivci mohli vyhrať zážitkovú jazdu na Tesle alebo autá na víkend, či týždeň. Celý víkend mohli nasávať množstvo zaujímavých informácii z 30 diskusií, prezentácii a prednášok.

„Teší nás, že bol o salón elektromobilov tak vysoký záujem. Elektromobilita je budúcnosť a preto sa určite uvidíme opäť o rok. Zároveň ďakujeme všetkým partnerom,“ zhrnul šéfredaktor portálu MôjElektromobil.sk Tomáš Gurský.

Ak ste náhodou zmeškali víkend s elektromobilmi, prednášky si môžete pozrieť tu.

Salón Elektromobilov 2020 podporili:

Organizátor: MojElektromobil.sk, EVIers o.z.

Špeciálny e-partner: ZSE Drive

Pod záštitou: Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky,     Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Slovenská agentúra životného prostredia, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu 

Hlavní partneri: Hyundai, Mercedes-Benz, Renault, Volvo a T.O.P.Auto Bratislava, Volkswagen Slovakia, Jaguar

Partneri akcie: Audi Centrum Bratislava, BMW a Group M, Bory Mall, DriveTesla.sk, Semotam.com, KIA, Nissan, Škoda-Auto, up!city, www.elektrickedodavky.sk, ELEXIM, Mini, Silence Urban ecomobility, AutoPalace Bratislava, Eco Chopper, green way, Peugeot, Share’n go, Unicorn

Mediálni partneri: Autobazár.EU, MojAndroid.sk, Podkapotou.sk, Pozor zákruta!, SITA, Teraz.sk, DIVINO PR agentúra

13. februára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+