MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2020, výstava zameraná výhradne na elektromobily a plug-in hybridy, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu, odštartuje už o niekoľko dní. Obchodné centrum Bory Mall v Bratislave bude počas víkendu od 24. do 26. januára 2020 jednoducho patriť elektromobilite. Obrovská výstavná plochu zastreší davy elektromobilových nadšencov, odborníkov, výrobcov, prevádzkovateľov potrebnej infraštruktúry, ako aj desiatky elektromobilov a plug-in hybridov.

>>> Registrácia zadarmo <<< 

Počas všetkých troch dní výstavy Salón Elektromobilov 2020 bude prebiehať zaujímavý program. Či už pôjde o odborné prednášky, prezentácie najnovších elektromobilov a plug-in hybridov, panelové diskusie alebo rôzne bonusy, návštevníci sa majú na čo tešiť. Pripravené sú aj rôzne špeciality ako napríklad druhé neformálne stretnutie majiteľov elektromobilov na Slovensku, testovacie jazdy či sútaže.

Výstavu Salón Elektromobilov 2020 zoberie útokom aj Peugeot so svojim elektrickým tátošom ako stvoreným pre mestskú premávku – Peugeot e-208. Naživo si tak budete môcť obzrieť všetky jeho prednosti a zaujímavosti. Navyše, Peugeot bude organizovať aj súťaž, v ktorej budete môcť toho elektrické auto vyhrať na celý víkend!

Nový elektrický Peugeot e-208

Automobilový priemysel sa veľmi mení a zmeny v oblasti energií sú skutočnou príležitosťou. Nový PEUGEOT 208 je od uvedenia na trh k dispozícii s tromi druhmi energií: elektrický, benzínový a dieselový. Výber karosérie nediktuje spôsob používania.

Nový PEUGEOT e-208 má na prvý pohľad rozoznateľné vonkajšie znaky:

 • mriežka chladiča rovnakej farby ako karoséria
 • dvojfarebný znak Leva (ktorý mení farbu podľa uhla pohľadu),
 • monogram “e-208” na zadnej strane a písmeno “e” na zadných blatníkoch

Nový PEUGEOT e-208 ponúka svižnosť a stimulujúci pôžitok z jazdy vďaka svojej 100% elektrickej motorizácii:

 • motor s výkonom 100 kW (136 k) a krútiacim momentom 260 Nm (k dispozícii od 0 km/h) pre
  okamžitú reaktivitu
 • ticho počas jazdy, neprítomnosť vibrácií
 • technologické animácie na centrálnom displeji (zobrazenie funkcie hnacej jednotky v
  reálnom čase)

Nový PEUGEOT e-208 ponúka tri jazdné režimy:

 • Eco: optimalizácia autonómie
 • Normal: optimálny komfort pre každodenné použitie
 • Sport: priorita výkonu a pocitov, maximálny výkon a krútiaci moment na maxime (0 až 100
  km/h za 8,1 s)

Nový PEUGEOT e-208 má 2 režimy brzdenia, ktoré sú rovnako dostupné cez radiacu páku s vhodnými typmi regenerácie akumulátora:

 • mierne, pre pocity pripomínajúce vozidlo so spaľovacím motorom
 • zvýšené, pre spomalenie ovládané pedálom akcelerátora

Nový PEUGEOT e-208 predstavuje tepelný komfort na najlepšej úrovni v porovnaní s konkurenciou vďaka:

 • odporovej vykurovacej jednotke s vysokým výkonom (5 kW),ktorá je poháňaná vysokonapäťovou batériou
 • tepelnému čerpadlu a automatickému ovládaniu teploty priestoru pre cestujúcich, ktoré poskytujú rovnakú úroveň pohodlia ako vozidlá so spaľovacím motorom. (Autonómia je zachovaná vďaka vyššej energetickej účinnosti v porovnaní s klimatizáciou alebo tradičným vykurovaním)
 • vyhrievaným sedadlám (v závislosti od verzie)
 • programovateľnej tepelnej predkonfigurácii na dotykovej obrazovke alebo diaľkovo cez aplikáciu MyPeugeot® v smartfóne. Okrem pohodlia táto funkcia umožňuje optimalizovať autonómiu (rýchlejšia konvergencia požadovanej teploty počas fázy štartovania) a rýchlejšie dosiahnutie optimálnej prevádzkovej teploty batérie

Výhodou elektrických vozidiel je aj to, že dosahujú výraznú úsporu pri spotrebe, ktorá v závislosti od cien energie môže dosahovať až 40%, ale aj pri údržbe, ktorá je až o 30% lacnejšia v porovnaní s vozidlom so spaľovacím motorom.

Priestrannosť a objem batožinového priestoru sú totožné s verziou so spaľovacím motorom, pretože batérie sú umiestnené pod podlahou.

Podvozok nového PEUGEOT e-208 má špecifické nastavenie a technické riešenia (optimálne rozloženie hmotnosti). Toto umožňuje dosiahnuť porovnateľné dynamické vlastnosti s verziami so spaľovacím motorom nového modelu PEUGEOT 208.

Nový PEUGEOT e-208 je vybavený veľkokapacitnou 50 kWh batériou, ktorá umožňuje dosiahnuť autonómiu až 340 km podľa homologizačného protokolu WLTP (Worldwide harmonized Light vehicles Test Procedures) a 450 km podľa NEDC (New European Driving Cycle).

Pripojená je k tepelnej jednotke v priestore pre cestujúcich, tepelná regulácia cirkuláciou kvapaliny umožňuje rýchle nabíjanie, optimalizovanú autonómiu a dlhšiu životnosť. Na túto batériu sa vzťahuje 8-ročná garancia alebo 160 000 km na 70% jej kapacity nabitia.

Spôsoby nabíjania sú flexibilné a prispôsobené rôznym situáciám každodennej prevádzky. Všetky elektrické 208-ky určené pre náš trh budú vybavené trojfázovou nabíjačkou s výkonom 11kW, umožnia tak mimoriadne rýchle a jednoduché nabíjanie. K dispozícii sú 3 možné spôsoby nabíjania:

 • cez štandardnú zásuvku v domácnosti, alebo pre úplné nabitie za 16 hodín, cez zosilnenú zásuvku Green Up™ Legrand® s dodávaným nabíjacím káblom
 • cez Wall Box: umožňuje úplné nabitie za 5 hodín 15 minút v trojfázovej (11 kW), alebo za 8 hodín v jednofázovej (7,4 kW)
 • cez špecializovaný verejný terminál: tepelná regulácia batérie umožňuje použitie 100 kW nabíjačky a dosiahnuť 80% nabitia za 30 minút.

Nový PEUGEOT e-208 bude ponúkať v priebehu roka 2020 aj programovateľné oneskorené nabíjanie: cez displej on-line navigácie alebo cez aplikáciu MyPeugeot® v smartfóne. Tento systém tiež umožňuje kedykoľvek spustiť alebo zastaviť nabíjanie a zistiť stav nabitia.

Nový PEUGEOT e-208 jasne ponúka prístup k novej mobilite so slobodou pohybu v meste a tiež aj v zelenej zóne s obmedzenou dopravou.

Nový PEUGEOT e-208 sa bude ponúkať v 4 úrovniach výbavy : Active, Allure, GT Line a GT.

Verzie GT line a GT sa odlišujú výraznými štylistickými prvkami :

 • Full LED svetlomety so svetelným podpisom s 3 pazúrmi
 • 17” hliníkové kolesá s diamantovým brúsením
 • interiér so starostlivo spracovanými detailmi: čierne obloženie stropu, prešívanie vo farbe Adamite, na výber z 8 farebných možností pre náladové osvetlenie interiéru, dynamické sedadlá, hliníkové pedále

Výhradne pre model PEUGEOT e-208 je verzia GT a tá sa ešte viac odlišuje:

 • exkluzívny poťah alcantara / sivý Gréval v kombinácii s 3D technikou stehu
 • 17″ kolesá so špecifickými prvkami

 Nový PEUGEOT e- 208 je vybavaný identickými pokrokovými technológiami ako jeho termické verzie.

S novým systémom Drive Assist otvára nový PEUGEOT 208 cestu pre polo-autonómnu jazdu s najmodernejšími prvkami asistentov riadenia na najlepšej úrovni v segmente:

 • Adaptívny tempomat s funkciou Automatic Cruise Control Stop&Go s nastaviteľnou žiadanou hodnotou vzdialenosti medzi vozidlami. Pri sledovaní trasy sa vozidlo automaticky reštartuje, ak bolo zastavenie kratšie ako 3 sekundy. V opačnom prípade sa funkcia reštartuje jednoduchým stlačením pedálu akcelerátora alebo tlačidlom na konci páčky pod volantom. Funkcia je dostupná od 0 km/h
 • systém udržania pozície v jazdnom pruhu, vodič si zvolí pozíciu v jazdnom pruhu (prepojený s ACC Stop&Go)
 • Full Park Assist s novou funkciou Flankguard (s automatickou prevodovkou EAT8). Systém automaticky riadi riadenie, zrýchlenie a brzdenie pre vjazd a výjazd z parkovacieho miesta
 • automatické núdzové brzdenie poslednej generácie (detekuje chodcov a cyklistov, počas dňa aj v noci, od 5 km/h do 140 km/h) a upozorní na riziko kolízie
 • aktívne upozornenie na neúmyselné vybočenie z jazdného pruhu (alebo krajnice) s korekciou trajektórie od 65 km/h
 • upozornenie na zníženú pozornosť vodiča, zisťuje bdelosť vodiča na dlhých trasách a pri rýchlosti vyššej ako 65 km/h a to prostredníctvom analýzy mikro pohybov volantu,
 • automatické prepínanie diaľkových svetiel
 • čítanie značiek s odporúčanou maximálnou rýchlosťou
 • rozšírené rozpoznávanie značiek (stop, zákaz vjazdu)
 • aktívny systém sledovania mŕtveho uhla (s korekciou trajektórie).Táto funkcia je k dispozícii od rýchlosti vyššej ako 12 km/h
 • elektrická parkovacia brzda

Keďže smartfón je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života funkcia Mirror Screen v novom PEUGEOT e-208 je kompatibilná s protokolmi MirrorLink™, Apple CarPlay™ a Android Auto™. Indukčné nabíjanie je pohodlne umiestnené do úložného priestoru na stredovej konzole a môžu byť k dispozícii až štyri USB zásuvky (vrátane typu C).

Registrácia na veľtrh zadarmo a darček pre návštevníkov

Registrácia na výstavu prebieha zadarmo na stránke www.e-salon.sk a ponúka možnosť vyhrať zaujímavé ceny – elektromobily na víkend alebo na celý týždeň. Do žrebovania o ceny sú účastníci zapojení na základe registrácie na webe e-salon.sk a jej formálneho dokončenia priamo na mieste podujatia (oskenovanie QR kódu). Existujú však aj výnimky – napríklad súťaž o Peugeot e-208 na víkend.

>>> Registrácia zadarmo <<< 

Pre každého zaregistrovaného návštevníka organizátori pripravili malý darček – kalendár elektromobilov pre rok 2020. Ten bude odovzdávaný priamo na mieste.

Súťaž o Peugeot e-208 na celý víkend

Tento pozoruhodný mestský elektromobil je zároveň zaradený do súťaže, ktorá bude pod taktovkou Peugeotu prebiehať počas veľtrhu Salón Elektromobilov 2020. Šťastný výherca ho môže získať na celý víkend! Podrobnosti o súťaži nájdete v tomto článku.

20. januára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+