MojElektromobil
Miroslav Schwamberg 16. augusta 2018

Táto robotická nabíjacia stanica pre elektromobily by mohla byť pridaná k rýchlonabíjačkám Tesla. Taktiež by mohla byť súčasťou plánov o autonómnom riadení. Dovolí nabíjanie elektromobilov bez nutnosti vystúpiť z neho či fyzicky ho pripojiť k nabíjacej stanici.

Náš tip
ALZA SPRÍSTUPNILA PRVÚ RÝCHLONABÍJAČKU PRI SHOWROOME V BRATISLAVE | FOTO

Robot dokáže  pripojiť nabíjačku k elektromobilu

Výskumníci z univerzity v rakúskom Graze postavili tento prototyp robotického rýchlonabíjacieho systému pre elektromobily. Bernhard Walzel, zodpovedná osoba za projekt povedal:

„Po prvýkrát sa nám podarilo postaviť autonómnu nabíjaciu stanicu, ktorá dokázala nabiť niekoľko elektromobilov za sebou bez toho, aby boli tieto vozidlá prispôsobené tomuto špeciálnemu druhu nabíjania. Vďaka kamerám dokáže robot určite, kde sa nachádza nabíjací konektor a pripojiť ho k nabíjačke. Tento systém funguje dokonca aj vtedy, ako elektromobil nie je zaparkovaný úplne správne.“

Problém nebol v samotnom robotizovaní, ale v spôsobe naprogramovania interakcie medzi vozidlom a robotom, pretože ten musí nájsť presné miesto, kam môže nabíjačku zastrčiť. Pomocou tohto systému dokáže robot strčiť nabíjačku prakticky do každého elektromobilu, ktorý je kompatibilný s nabíjacím štandardom, ktorý nabíjacia stanica ponúka.

Zdroj: electrek.co

16. augusta 2018
Fotománia

+