MojElektromobil

Automoblka Renault predstavila koncept svojho elektrického mestského auta s názvom EZ-GO. Treba uznať, že tvorcovia poriadne popustili uzdu fantázie. Elektromobil je pripravený totiž už rovno na autonómnu jazdu. A to nie len systémom, ale aj dizajnom – nenájdete tu totiž žiadne sedadlo pre šoféra! EZ-GO má byť vybavené autopilotom úrovne 4, ktorý už na jazdu nevyžaduje vodiča.

Minibus?

Renault ráta s týmto autom ako s dopravným prostriedkom pre mestskú (hromadnnú) dopravu. EZ-GO totiž obsahuje 6 meist na sedenie a podľa vízií si ho bude môcť človek objednať cez palikáciu. Tu bude mať na výber, či sa chce odviezť sám, alebo môže elektormobil po ceste ešte niekoho vyzdvihnúť.

Sedačky sú uložené po obvode vozidla a elektromobil v podstate obsahuje len jedny dvere v zadnej časti, ktoré sa spolu so strešnou časťou vyklopia a vtvoria pohodlný východ z auta. Renault tiež vzhľadom na dizajn auta propaguje model aj ako veľmi vhodný na prehliadku mesta. Pasažieri tu navyše nájdu displej s informáciami o meste.

Náš tip
Prezident HaZZ si prevzal príručku o elektromobiloch od Volkswagen Slovakia

Špecifikáciami však príliš neoslní

Maximálna rýchlosť auta je 50 km/h. Pointou však nie je v tomto prípade výkon, ale prispôsobenie sa mestským podmienkam a najmä bezpečnosti pasažierov. Dobrou správou je to, že auto má byť aktívne odpružené, čo bude viesť k zníženiu otrasov. Ocenil by to však aj nejeden jazdec slovenských ciest…

Zatiaľ nie sú známe ďalšie špecifikácie, no Renault tvrdí, že auto bude cenovo dostupné a bude mať veľmi kompetitívnu “cenu za kilometer”. Nuž na vývoj majú aj tak ešte čas. Predpokladané oficiálne predstavenie má byť až v roku 2022.

Zdroj: electrek.co

Fotománia

+