MojElektromobil

Dlho avizované spustenie registrácií žiadostí o dotácie na elektromobily a plug-in hybridy, ktoré prebehlo v stredu 11. decembra o 12. hodine, sa skončilo zlyhaním. Kombinácia viacerých faktorov technického charakteru spôsobila, že registračný systém nebol pre veľkú časť záujemcov prístupný, a tak potrebnú registráciu kvôli tomu jednoducho nemohli vykonať.

Namiesto plánovaného 8-hodinového chodu, bol registračný formulár prístupný len počas približne hodinového časového okna, no aj to nie v plnom rozsahu. Následne problémy nabrali na obrátkach, čo nakoniec okolo 13. hodiny vyústilo do dočasnej a neskôr úplnej odstávky registrácií.

Časti záujemcov sa registráciu podarilo úspešne absolvovať, aj vďaka použitiu malého „technologického triku“ vo webovom prehliadači, o ktorom sme vás informovali.

Podľa dostupných informácií z Ministerstva hospodárstva sa za pol hodinu vyčerpalo približne 1,2 milióna eur z celkovo alokovaných piatich miliónov. Systém mal byť následne spustený o 17. hodine, no táto informácia bola neskôr korigovaná a hlásené bolo spustenie vo štvrtok o 12. hodine, kedy sa malo pokračovať.

Zverejnené však neboli žiadne informácie o tom, či vykonané registrácie budú platné alebo či dôjde k úplnému reštartu a začiatku od nuly. Ani ľudia, ktorí registráciu absolvovali a táto skutočnosť im bola potvrdená e-mailom preto s istotou nevedeli, na čom vlastne sú.

Až do dnešného poludnia však všetko naznačovalo tomu, že pokračovať sa bude normálnym spôsobom a štvrtkové registrácie budú čerpať už len z objemu aktuálne dostupných finančných prostriedkov.

Na stránke www.chcemelektromobil.sk sa však pred 12. hodinou objavilo veľké upozornenie: „Z technických dôvodov bude registrácia spustená 16. 12. 2019 o 12.00“. Akékoľvek doplňujúce usmernenie, ako aj informácie o stave už vykonaných registrácií, chýbalo.

Registrácie anulovali

Odpovede na zasielané otázky neprichádzali, čakali sme na sľúbené usmernenie. Ministerstvo hospodárstva následne poskytlo stanovisko TV JOJ: „Ministerstvo hospodárstva sa ako následok nepríjemností pre žiadateľov o elektromobily, rozhodlo anulovať registrácie zo stredy (11. decembra) a začať od nuly.“ 

Registrácie teda budú spustené v pondelok, 16. decembra o 12. hodine, pričom všetky doteraz vykonané registrácie sú neplatné. Vysvetlenie je nasledovné:

Pochybenie riadne vysúťaženej spoločnosti spôsobilo, že veľká väčšina záujemcov nemala možnosť riadnej registrácie.“

Pôvodné tvrdenie o neoprávnených zásahoch tretích strán – hackerov, dnes už neuvádza.

„V záujme toho, aby podmienky boli absolútne férové pre všetkých uchádzačov, bude doterajšia registrácia anulovaná. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, hoci situáciu nijako nezavinilo ani ministerstvo, ani agentúra SIEA. Napriek tomu sa všetkým dotknutým ospravedlňujú.“

Ministerstvo hospodárstva sa teda za vzniknutú situáciu ospravedlňuje. Kvôli veľkému záujmu, no zjavne aj ako „bolestné“, navyšuje celkový objem vyhradených finančných prostriedkov pre dotácie na 6 000 000 eur. Informácie boli potvrdené priamo v oficiálnej tlačovej správe.

Zverejnené boli aj prvotné štatistiky. Webová stránka www.chcemelektromobil.sk „už v priebehu pár minút zaznamenala 8 000 návštevníkov.“ Registráciu úspešne dokončilo približne 160 z nich. Tie sú však teraz neplatné.

Právnické osoby pozor! Veľká zmena

Právnické osoby pôvodne mohli požiadať o príspevok na kúpu až 25 vozidiel. Tento limit ale ministerstvo prehodnotilo. V aktuálnej tlačovej správe, ktorá zmenu uvádza, je uvedené, že po novom právnické osoby môžu získať podporu na maximálne 3 vozidlá.

„V snahe, aby podporu získalo čo najviac žiadateľov, budú môcť právnické osoby získať podporu maximálne na tri vozidlá.“

Ako sa situácia vyvíja – chronologický prehľad

Situáciu okolo spustenia registrácií podrobne sledujeme. Ak vás zaujíma, ako sa to celé postupne vyvíjalo, pozrite si náš chronologický prehľad v článku – Dotácie na elektromobily: Včerajšie registrácie sa anulujú, v pondelok sa začne odznova | NAŽIVO. Situáciu budeme sledovať aj naďalej.

Sumár problémov

  • V stredu tesne pred 12. hodinou sa objavili problémy s dostupnosťou kvôli obrovskej nárazovej záťaži, trvali však krátko
  • Problém s nastavením CORS (Cross-origin resource sharing – zdieľanie neoriginálnych zdrojov) spôsoboval, že stránka so žiadosťou zobrazovala „Načítavam“, ale k načítaniu nedošlo. Fungovala iba používateľom so staršími verziami prehliadačov, prípadne s vypnutím CORS ochrany
  • Viacero ľudí hlásilo, že sa im na doméne chcemelektromobil.sk zobrazoval nevalidný certifikát „koku.sk“. Nesúvisiacu stránku koku.sk (svet vôní a krásy) pripravovala rovnaká spoločnosť, ktorá mala na starosti aj prípravu webu chcemelektromobil.sk, ui42.
  • V potvrdzovacích e-mailoch bol uvedený nesprávny čas podania žiadosti. Žiadosť podaná o 12.40 bola označená ako podaná o 11.40, čo je čas, kedy ešte registrácie neboli spustené.
  • Žiadatelia o dotáciu na plug-in hybrid mali uvedenú nesprávnu výšku dotácie – 8000 eur namiesto 5000 eur.
12. decembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+