MojElektromobil

V minulom článku sme si prešli postup vybudovania malého fotovoltického zdroja na balkóne. Dnes si prejdeme kompletný časový harmonogram krokov z pohľadu “byrokracie” po samotné spustenie do prevádzky.

Neistota a nejasný úspech

Najťažšie zo všetkého bolo sa vôbec odhodlať na realizáciu. Vôbec som nevedel, či je možné niečo podobné v paneláku zrealizovať. Čo úrady, správca, susedia, či to nebude len vyhodený čas/peniaze a distribúcia to nakoniec zamietne.

Potom otázka, koľko to celé bude trvať? Ľudia v okolitých okresoch aj na západnom Slovensku na fórach hlásili čakanie na spustenie aj 8-9 mesiacov. V našom prípade, v okrese Pezinok od myšlienky po povolenie spustiť elektráreň prešlo “iba” 2.5 mesiaca.

Foto: Ľuboš Petrovič

Ako to prebiehalo?

Každá z distribúcií (západné/stredné/východné Slovensko) má svojom webe postup pripojenia malého zdroja do 10kW. Ak si robíte elektráreň svojpomocne, odporúčam si pozrieť aj tie ostatné. Lebo napríklad iná má na webe ukážku jednopólovej schémy zapojenia FVE.

Lehoty a načasovanie

16.8.2022 som poslal online žiadosť o pripojenie malého zdroja s prílohami – technické špecifikácie panelov a meniča, schému zapojenia, situačný plán. Panely a menič som objednal súčasne s podaním žiadosti. Distribúcie majú s FVE nával a lehoty nemusia stíhať.

Návrh zmluvy o pripojení zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy prišiel namiesto do max. 10 pracovných dní až takmer po mesiaci 12.9.2022. Panely som mal osadené na balkóne už počas augusta. Menič bol na objednávku, ale takisto sa stihol do príchodu zmluvy namontovať. Podpísanú zmluvu som do ZSDIS odoslal 19.9.2022.

Projekt skutočného vyhotovenia a revízia

V tejto fáze je mimo samotného vybudovania najťažší krok. So zmluvou treba do distribúcie poslať revíznu správu, projekt skutočného vyhotovenia a zaradenie do bilančnej skupiny. Firmy, ktoré robia domové FVE inštalácie ma s mojou “mikro” inštaláciou úplne odignorovali. Oslovil som priamo revízneho technika na FVE (google “Revízia FVE”).

Foto: Ľuboš Petrovič. DC časť + vlastné meracie zariadenie založené  na M5stack Core1

Pre revíziu treba dodržať normy. DC vodiče viesť v chráničkách/lištách/žľaboch, ochranné prvky DC/AC časti – popísal som stručne v minulej časti. Patričné hrúbky vodičov, uzemnenia. Projekt skutočného vyhotovenia si prípadne tiež dať spraviť revíznemu technikovi. Musia tam byť všetky náležitosti správne (popis inštalácia, odpojovacie časy, ochranné prvky, jednopólová schéma, situačný plán), inak to distribučka vráti.

Zaradenie do bilančnej skupiny je napríklad virtuálna batéria. Súčasne som teda objednal Virtuálnu batériu od ZSE a dodaný doklad o bilancií – zmluva o dodávke prebytkov a zodpovednosti za odchýľku spolu z revíziou, projektom vyhotovenia som odoslal 23.9.2022.

Výmena elektromera

Ak sú doklady v poriadku, distribúcia pošle pred výmenou elektromera ešte Zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcií elektriny. Tu to nabralo rýchlejší spád. Odoslali ju 5.10.2022, posielajú sa dve kópie späť. 10.10.2022 mi poslali opečiatkovanú naspäť.

V zmluve o pripojení sú distribučkou napísané potrebné rozmery rozvádzača pre nový 4 kvandrantový elektromer a meracie zariadenie. Nakoľko máme na chodbe starého 40 ročného paneláku len plechové skrine, nevedel som ani cez infolinku zistiť či to bude stačiť.

Foto: Ľuboš Petrovič.

19.10.2022 nám “v neprítomnosti” vymenili elektromer. Zistil som to až po 5 dňoch, keď mi sused hovoril, že chceli meniť jeho (máme vymenené poradie). Nakoniec miesta dosť, plechová skriňa meriaciemu zaradeniu nevadí a dali 3f elektromer. Do bytu ostali dva pôvodné hliníkové vodiče. V portáli ZSDIS sa začali zobrazovať online údaje.

Oznámenie o pripojení

21.10.2022 poslala distribúcia oznámenie o pripojení malého zdroja. Až v tomto momente sa môže zapnúť HRM (hlavné rozpojovacie miesto) elektrárne a dodávať elektrická energia do siete. 26.10.2022 posielam do ZSDIS posledné tlačivo – oznámenie o prevádzke a do ZSE takisto informáciu, aby spustili mi virtuálnu batériu.

Pripojenie / nepripojenie do distribučnej siete

Na meniče existujú tzv. limitery. Sonda, ktorá sa dá na vstup bytu, aby sa zamedzilo posielaniu prietokov. V tomto, režime náš byť vie využiť maximálne 30-35kWh mesačne. Prevádzka takejto elektrárne bez prietokov a virtuálnej batérie úplne znemožní jej návratnosť. Bežná domácnosť vie pri limitery využiť iba 1-3 kWh za deň.

Aj tie 2-3 kWh sú len výnimočné, ak sa vhodne počas dňa načasuje záťaž (varenie, práčka/sušicka, umývačka). Treba tiež spomenúť, že pri limitery si menič drží zbytočne pár desiatok Wattov odstup nad “nulou” a prietokom sa aj tak úplne nedá zamedziť. V prípade takto malého meniča a bytu je to približne 0,1kWh za približne dva týždne.

Foto: Ľuboš Petrovič. Nie celkom ideálny deň – 1. špinavé panely, 2. čiastočné zatmenie slnka, 3. oblačnosť

Koľko vyrobia 2 panely?

840W panely (J+15° na západ) so sklonom 90° koncom októbra dosahujú v špičke výrobu okolo 580W. Denná výroba je okolo 3-3,5 kWh dodanej energie. Nie je to zlé na to koľko málo hodín denne svieti slnko. Pri zlom počasí, ak je celý deň zamračené je denná výroba iba okolo 0,2-0,5kWh. Preto uvažujte v prípade možností s väčším množstvom FV panelov.

Počas jarných/letných mesiacov bude denná výroba podstatne lepšia. Po pár mesiacoch prevádzky vám vypublikujem presné čísla po mesiacoch, koľko bola spotreba domácnosti, koľko sme vedeli spracovať z FVE priamo, alebo cez virtuálnu batériu a skúsime si vyčísliť úspory, prípadne odhadnúť návratnosť riešenia pri súčasných cenách.

Povolenia

Ešte chcem upozorniť na povolenia. V našom prípade išlo takmer všetko hladko, nakoľko panely sú len zavesené ako “kvetináče” a nerobil sa žiadny zásah do fasády. Susedov máme v pohode, správcu bytov takisto. V iných lokalitách – centrách miest, pri družstevných bytoch môže byť situácia iná. Tiež závisí od uchytenia (stavebný úrad, mesto) a podobne.

Foto: Ľuboš Petrovič

Z mojej strany som narazil iba na výhrady “verejnosti” kvôli publikovaniu na internete. Preto som dal dodatočne spraviť statický posudok pre osadenie FV panelov na konštrukcií zábradlia. Ale je to náklad (250-300€), ktorý zbytočne posunie návratnosť o ďalšie 2-3 roky.

29. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+