MojElektromobil

Cena povinného zmluvného poistenia auta bude aj v najbližšej dobe rásť. Ako upozorňuje SME.sk, stojí za tým viacero skutočností. Jedným z nosných faktorov sú ceny náhradných dielov, ktoré mali podľa prepočtov nemeckej asociácie poisťovní (GDV) počas ostatných desiatich rokov v niektorých prípadoch zdražieť až o 60 až 70 %. Príkladom má byť zadné svetlo (+79 %), veko kufra (+73 %), zadný nárazník (+60 %), predný nárazník (+56 %) či predné svetlo (+56 %).

Okrem ceny dielov používaných pri opravách áut hradených zo zmluvného poistenia mala citeľne narásť aj cena práce mechanikov. Spôsobené to má byť aj tým, že konštrukcia pri moderných autách je komplikovanejšia než v minulosti (senzory, kamery), kvôli čomu musí byť servis lepšie vybavený a práce trvajú dlhšie. Hovorkyňa poisťovne Uniqa, Beáta Lipšicová, pre SME.sk potvrdila, že na Slovensku sa mala cena práce v servisoch zvýšiť o 10 až 15 %.

Zdražovanie prác v servisoch má byť taktiež dôsledkom rastúcich prevádzkových nákladov ako sú ceny energií a náklady na mzdy. Všetko spolu sa to má prejavovať na tom, že poisťovne pri hradení škody z PZP vyplácajú čoraz vyššie sumy, čo celkom prirodzene prenášajú do cien poistiek. Cenám nepomáhajú ani vodiči, ktorí jazdia bez uzatvoreného PZP a nimi spôsobené škody hradí garančný fond, ktorého poisťovne odvádzajú príspevky.

Uniqa uvádza, že v roku 2023 cena poistenia auta narástla o 3 až 6 %, Union uvádza 6 až 7 % a analýza spoločnosti Brokeria hovorí, že ceny narástli maximálne o 10 %. SME.sk ďalej píše, že podobný vývoj sa očakáva aj v blízkej budúcnosti. Poisťovne napriek tomu majú uvádzať, že PZP je z dlhodobého hľadiska stratovým produktom –  “z dlhodobého hľadiska poisťovne zaplatia za škody a ďalšie náklady viac, než vyberú na poistnom. Napríklad v roku 2018 to bolo viac o 11,5 percenta” . 

Náš tip
Majiteľov elektrických kolobežiek čaká zmena. Budú potrebovať PZP
8. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+