MojElektromobil

Automobilový koncern PSA Group a energetická spoločnosť Total sa spojili a vytvorili joint venture podnik Automotive Cells Company. Cieľom tejto snahy je výstavba závodov na výrobu batérií v Európe, pričom v súčasnosti majú na pláne dva závody.

Biznis okolo batérií pre elektrické vozidlá viditeľne rastie, nakoľko ide o trh, ktorý v mnohých prípadoch nedokáže uspokojiť potreby automobiliek pri výrobe vlastných elektromobilov. Nedostatok batérií tak prirodzene dáva priestor na vznik nových podnikov a tejto príležitosti sa chopil koncern PSA Group v spolupráci s energetickou firmou Total.

Dve gigafabriky

Výsledkom tejto spolupráce je joint venture podnik Automotive Cells Company. Zameriavať sa bude na veľkokapacitnú výrobu batérií pre elektrické batériové vozidlá. Výška investície sa pohybuje okolo sumy 5 miliárd eur, z toho takmer 1,3 miliardy pochádza ako podpora z Európskej únieZároveň, súčasťou tejto investície je aj výskumné a vývojové centrum pre nový druh vysoko-výkonných lítium-iontových batérií. Projekt je rozdelený do viacerých fáz a tá prvá bude zahájená už v polovici budúceho roka. V rámci nej sa spustí výstavba pilotnej výrobnej linky a výskumného centra.

V súčasnosti je teda v pláne výstavba dvoch gigafabrík. Ich konečná ročná výrobná kapacita by mala dosiahnuť v roku 2030 až 48 GWh. Stáť budú v Nemecku a Francúzsku, pričom hneď po dokončení výstavby a spustení výroby v roku 2023 by mali spoločne produkovať batérie v ročnom objeme 16 GWh: „Prvá fáza spustí investície do veľko-rozmerného závodu (zo začiatku 8 GWh s postupným nárastom na 24 GWh) v regióne Hauts-de-France, ktoré budú nasledované ďalším závodom s totožnou kapacitou v Nemecku s cieľom dosiahnuť kombinovanú kapacitu 48 GWh v roku 2030,“ píše sa v oficiálnom vyjadrení.

9. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+