MojElektromobil

Mali sme šancu vyskúšať elektrický pickup Tesla Cybertruck na Slovensku. Vozidlo má skvelý dojazd a na diaľnici vzbudzuje veľký rešpekt. S elektromobilom sme strávili len pár hodín.

Tesla Cybertruck (Foto: Whatinsider.com)
Tesla Cybertruck v Poprade

Tesla Cybertruck na Slovensku

Tesla Cybertruck má do sériovej výroby vstúpiť koncom tohto roka vo fabrike Giga Texas. Prototyp trojuholníkového nerezového pickupu sa na pár hodín objavil aj na Slovensku. Prečítajte si naše prvé dojmy.

K dispozícii sme mali dvojmotorovú verziu s pohonom všetkých kolies – Dual Motor AWD. Prototyp Tesla začala testovať na európskych cestách, aby zistila, či vozidlo so svojim dizajnom prejde homologizačným procesom. Podľa vyjadrení Elona Muska by mal mať pickup pre Európu rovnakú veľkosť ako americká verzia.

Vozidlo pred pár dňami vylodili v holandskom prístave v Zeebrugge, testovať ho bude automobilka v nasledujúcich mesiacoch v okolí rozostavanej fabriky Giga Berlin, no bude jazdiť aj po menej kvalitných cestných povrchoch v krajinách strednej a východnej Európy.

Tesla Cybertruck interiér
Tesla Cybertruck interiér

Dizajn a funkcie

V kabíne Cybertrucku sa nachádza 230V zásuvka, do ktorej zapojíte rôzne pracovné nástroje. Celá karoséria je exoskeletom (vonkajšou konštrukciou) a je vyrobená zo špeciálnej nerezovej ocele. Sklo okien je extra odolné a podľa Tesly dokonca nepriestrelné.

Ide o pickup v pravom zmysle slova, keďže disponuje aj patričnou vlečnou (6 300 kg) a ťažnou (1 500 kg) kapacitou. Vzduchový adaptívny podvozok zabezpečuje veľmi hladký prejazd cez nerovnosti a má zdvih 10 centimetrov. Vozidlo má už v základnej výbave systém Autopilot a hardvér pripravený na systém autonómnej jazdy Tesla FSD.

V interiéri nájdeme palubnú dosku vyrobenú z papiera a drevného vlákna a 17-palcový dotykový displej s úplne novým používateľským prostredím. Vozidlo je pre šesť pasažierov a pod zadným radom sedadiel nájdeme extra úložný priestor.

1. apríl

Ide samozrejme o prvoaprílový žartík! 🙂 A teraz vážne. Cybertruck nie je v Európe a už vôbec ho nemajú k dispozícii novinári. Najbližšie ho v Európe uvidíme približne o rok a pol v prípade, že ešte v tomto roku sa začne vyrábať v Texase. Aktuálne má automobilka len pár prototypov v USA.

Pozrite si však zábery z mobilnej aplikácie AR Cybertruck, ktoré nasimulujú Cybertruck v akomkoľvek prostredí cez mobilnú kameru. Na nasledujúcich záberoch tak môžete vidieť približné porovnanie Cybertrucku s Modelom 3 na nabíjačke v Poprade, alebo na parkovisku obchodného centra v Košiciach.

 

 

1. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+