MojElektromobil

Nedávno Tesla potvrdila výstavbu fabriky pri texaskom hlavnom meste Austin. Stavebné plány na pozemkoch s vyše 800 hektármi odhaľujú pôdorys podobný gigafabrike v Nevade. Pozrite si farebne vyznačené objekty v budúcom areáli fabriky.

Stavebný plán fabriky Giga Texas (Zdroj: Electrek)
Stavebný plán fabriky Giga Texas (Zdroj: Electrek)

Povrchové úpravy pozemkov o ploche viac ako 800 hektárov (2 000 akrov) sa v začali v júli tohto roka. Teraz však poznáme aj stavebnú mapu Tesly zverejnené na webe mesta Austin. Jeho tvar pripomína pôvodný pôdorys gigafabriky v Nevade (tá sa do tohto podľa tejto podoby však nikdy nedostala a momentálne je postavených len 30% plánovanej stavby. Tesla tu využíva systémy spoločnosti Geopier na spevnenie pôdy a prípravu základov.

Stavebný plán fabriky Giga Texas (Zdroj: Electrek)
Stavebný plán fabriky Giga Texas (Zdroj: Electrek)

Stavebný plán zobrazuje aj alej predeľujúcu konštrukciu budovy. Fanúšik Joe Tegtmeyer natočil progres na fabrike svojim dronom z 15.septmebra a farebne vyznačil umiestnenie objektov na pozemkoch podľa zverejneného stavebného plánu.

Na pozemkoch vyznačil základy hlavnej budovy, dve elektrické rozvodne (jednu dočasnú) a viacero vodných nádrží na zadržiavanie dažďovej vody v areáli, čo je v meste Austin bežnou praxou kvôli veľmi malému množstvu zrážok.

Fabrika Tesla Giga Texas
Giga Texas: Fabrika (zelená plocha) a veľká vodná nádrž (fialová plocha)
Fabrika Giga Texas
Giga Texas: Severná strana areálu
Fabrika Giga Texas
Giga Texas: Budúca rozvodňa a budúca dočasná rozvodňa (červené obrysy) a malá vodná nádrž (fialová plocha)
Fabrika Giga Texas
Giga Texas: Budúca rozvodňa (žltá plocha) a budúca dočasná rozvodňa (fialová plocha)
Fabrika Giga Texas
Giga Texas: Budúca malá vodná nádrž na zachytávanie dažďovej vody (Zdroj: Joe Tegtmeyer)

Výroba viacerých modelov

Podľa informácií portálu Electrek bude budova dokončená do konca tohto roka s tým, že prvý ostrá výroba by sa mohla začať v máji 2020.

Vyrábať sa tu bude primárne Cybertruck, okrem toho aj Model 3, Model Y a eventuálne aj ťahač Semi. Podľa posledných informácií je výroba ťahača Semi v pláne na druhú polovicu budúceho roka.

 

20. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+