MojElektromobil

Viac ako polovica ľudí, ktorí si chcú kúpiť nové auto, plánujú siahnuť po elektromobile. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Ernst & Young, ktorý prebiehal na vzorke 13 000 respondentov v 18-tich krajinách. Elektromobil ako svoje budúce auto si chce kúpiť konkrétne 52% z potenciálnych kupujúcich.

V najväčšej miere sa v prospech elektromobilu vyjadrili respondenti v Taliansku, kde číslo dosiahlo až 73%. Nasledovala Čína, kde po elektromobile ako po svojom ďalšom aute plánuje siahnuť 69% respondentov. Naopak najmenší záujem prejavili respondenti z Austrálie (38%) a Spojených Štátov (29%).

Za dva roky si polepšili o 22%

Prieskum uvádza, že v porovnaní s dátami spred dvoch rokov si tentokrát elektromobily polepšili o celých 22% a vôbec prvý krát prekonali hranicu 50%. Na mnohých trhoch sa na tomto raste mali podpísať vládne opatrenia, ktoré podporujú prechod na e-mobilitu a vozidlá so spaľovacími motormi sa naopak snažia postupne vytlačiť do úzadia. Ako ďalšie výrazné faktory sú spomínané rastúce ceny pohonných hmôt či environmentálna otázka.

Dokonca sa majú vytrácať aj tradičné obavy spojené so elektromobilmi, najmä takzvaná „obava z dojazdu„. Spôsobené to má byť primárne pokrokmi v oblasti batériových technológií a čoraz lepším pokrytím nabíjacej infraštruktúry.

Zaujímavé je aj tvrdenie, že až 88% z ľudí, ktorí plánujú kúpu elektromobilu, nemá najmenší problém s tým, že nové auto zaplatia viac, než v prípade, ak by siahli po alternatíve so spaľovacím motorom. Treba však myslieť, na to, že keď už sa raz rozhodli, tak asi majú celkom dobrú predstavu do čoho vlastne idú.

Foto: Axios Visuals

Na Slovensku výrazne menej

Pripomeňme si, že podobný prieskum sa začiatkom roka 2022 udial aj na Slovensku. Pri otázke o kúpe budúceho vozidla vtedy až 65 % slovenských kupujúcich uviedlo, že by preferovali hybridné alebo elektrické auto. Presnejšie, 41 % by si kúpilo hybridné vozidlo a 24 % by sa rozhodlo rovno pre elektromobil. Zostávajúcich 35% by pri kúpe budúceho vozidla siahlo po modeloch na benzínový alebo naftový pohon.

Náš tip
Zúfalá situácia s dostupnosťou zelených EČV pokračuje. Ministerstvo vnútra sľubuje od júna zlepšenie
23. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+