MojElektromobil

Čerstvý americký prezident Biden oznámil, že všetky federálne vozidlá vymení za elektromobily. Ide o ~650 tisíc áut a všetky majú byť “Made in USA”.

“Federálna vláda vlastní obrovskú flotilu vozidiel, ktoré vymeníme za čisté elektrické vozidlá, vyrobené priamo v Amerike americkými pracovníkmi. Vytvorí to milión nových pracovných miest.” povedal prezident Biden v pondelok.

Podľa agentúry Reuters prezident Biden kritizoval aj fakt, že môže federálna vláda nakupovať vozidlá, ktoré sú síce americké, ale majú veľkú časť komponentov vyrobených mimo USA.

Ešte žiadna vláda USA nebola tak environmentálne založená. Hneď v prvý deň vládnutia Biden podpísal 15 exekutívnych príkazov. Medzi nimi bolo opätovné podpísanie Parížskej (klimatickej) dohody a tiež hosťovanie špeciálnej medzinárodnej klimatickej konferencie na pôde USA.

Made in U.S.A

V pondelok 25.januára Biden podpísal exekutívny príkaz o tom, že vláda vymení približne 650 tisíc federálnych vozidiel za “čisté elektrické vozidlá”, vyrobené v USA. Podľa jeho vyjadrení zabezpečí, aby vláda nakupovala len vozidlá, v ktorých sú motory, oceľ a sklá vyrábané v Spojených štátoch.

Biden nekonkretizoval časový rozpätie, za ktoré plánuje nahradiť federálnu flotilu. Vládu by to však stálo približne 20 miliárd USD (16,44 mld. eur). Podľa oficiálnych údajov vlastnila vláda v roku 2019 celkovo 645-tisíc vozidiel.

Údaje agentúry General Services Administration (GSA) hovoria, že v roku 2019 vlastnila vláda 645 000 vozidiel, ktoré spolu najazdili 7,3 miliardy kilometrov a spálili 1,4 miliardy litrov benzínu a nafty. Náklady na túto flotilu (2019) boli spolu 4,4 miliardy USD.

Vláda mala 245 000 civilných vozidiel, 173 000 vojenských a 225 000 poštových vozidiel. S elektromobilmi by mohli byť tieto prevádzkové náklady omnoho nižšie. GSA tiež uvádza podiel elektrických áut vo vládnej flotile len 3 215 kusov, čo je len 0,5-percentný podiel.

Tím prezidenta Bidena nezverejnil zatiaľ žiadne detaily o pláne výmeny vládnej flotily. Je však pravdepodobné, že ako prvé vymenené budú staré doručovacie dodávky americkej pošty ( US Post Office). Ide o vozidlá Grumman LLV, ktoré pošta používa od konca 80-tych rokov.

Biden a elektromobily - Policajné vozidlo Tesla Model 3 (Foto: FB/ Bargersville PD)
Policajné vozidlo Tesla Model 3 (Foto: FB/ Bargersville PD)

Biden a elektromobily

Zatiaľ sú kroky nového prezidenta v rámci elektromobility len na papieri. V úrade je však len veľmi krátko a čas ukáže, čo zo sľubov splní.

Počas svojej predvolebnej kampane Biden okrem elektrickej vládnej flotily sľúbil aj vybudovanie vyše pol milióna nabíjacích staníc po USA.

Ďalej jeho sľuby zahŕňali aj vytvorenie 1 milióna pracovných miest v auto priemysle a rôzne dotácie tak na nákup elektromobilov, ako aj dotácie pre výrobcov na prebudovanie fabrík na výrobu elektromobilov.

Elektrický pickup automobilky Lordstown Motors - Lordstown Endurance (Foto: Lordstown Motors)
Elektrický pickup automobilky Lordstown Motors (GM) – model Endurance (Foto: Lordstown Motors)

Kto dostane štátne zákazky?

V USA vyrábajú elektromobily viaceré značky. Okrem Tesly je to Ford, General Motors, alebo nové startupy auto priemyslu ako Rivian a Lordstown Motors. Tesla má však najvyššie šance u vlády.

V ponuke Tesly je široké portfólio overených vozidiel, ktoré sú výkonné, rýchle, mimoriadne bezpečné a už aj cenovo dostupné. Tesla má zabehnutú sériovú výrobu a všetky kľúčové komponenty vyvíjané a vyrábané doma.

Elektromobily Tesla Model S, 3, X, Y (Foto: Youtube/nextmove)
Elektromobily Tesla Model S, 3, X, Y (Foto: Youtube/nextmove)

 

 

27. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+