MojElektromobil

Ak plánujete kúpu nového auta a vážne premýšľate aj nad elektromobilom, v súčasnosti je už pochopiteľné, že sa v ponuke môžete stratiť. Už je naozaj z čoho vyberať, no stále je potrebné zvážiť, akým spôsobom chcete svoje nové auto využívať. Automobilka KIA v súčasnosti ponúka dvojicu elektromobilov, pričom v tomto článku sa zameriame na KIA e-Soul.

Dojazd až 452 kilometrov

Automobilka opisuje elektromobil KIA e-Soul ako vozidlo ideálne do mesta. Kúpiť ho môžete buď s menšou alebo väčšou batériou. Menšia batéria má kapacitu 39,2 kWh a ponúka maximálny elektrický dojazd 277 kilometrov. Táto verzia je teda skutočne ideálna najmä do mesta. Druhá verzia s kapacitou 64 kWh už zabezpečí dojazd 452 kilometrov, čo je postačujúce aj na stredne-dlhé trasy.

V mestských podmienkach je možné dosiahnuť ešte o niečo väčší dojazd. Ak budete jazdiť najmä okresné trasy a mesto, dojazd 452 kilometrov je adekvátny. Vychádzame aj z nášho testu, kedy sme pri mestskej jazde dosiahli spotrebu okolo 12 kWh / 100 km. Diaľničné úseky sú samozrejme o niečom inom a dojazd ide výrazne dole. Pri rýchlosti od 110 do 130 km / h už môžete počítať s dojazdom od 260 do 370 kilometrov, v závislosti práve od rýchlosti a iných faktorov.

kia e-soul elektromobily bev

Nabíjanie netrvá ani hodinu

Ak nastane situácia, že je batériu vo vozidle potrebné nabiť, máte na výber niekoľko možností. Vozidlo môžete napojiť doma do klasickej zásuvky, zaobstarať si wallbox pre rýchlejšie nabíjanie či ísť na najbližšiu rýchlo-nabíjaciu stanicu. Samozrejme, ak máte možnosť nabíjať doma, je to najlacnejšie a aj najlepší spôsob nabíjania. Nemusíte chodiť na nabíjačky a zároveň šetríte batériu, pre ktorú je pomalšie nabíjanie najlepšie.

Ak sa rozhodnete pre wallbox, cena nabíjania zostáva rovnaká a len mierne vyšší výkon nabíjania batérii neuškodí. Rýchlo-nabíjacie stanice je vhodné využívať napríklad na dlhších cestách, kedy je potrebné auto dobiť čo najrýchlejšie. KIA e-Soul podporuje výkon do 75 kW, vďaka čomu sa batéria nabije z 20 % do 80 % za 42 minút. Cez wallbox trvá nabíjanie z 0 % – 100 % asi 9 hodín.

kia e-soul elektromobily bev

Dynamická jazda a komfort

S batériou sa mení aj výkon elektromotora. Verzia s menšou batériou ponúka výkon 100 kW a s väčšou až 150 kW. V kombinácii s krútiacim momentom 395 Nm môžete s počítať s okamžitým výkonom v každej situácii. Ten zároveň rozhýbe 1 593 kg vážiace auto z 0 na 100 km / h už za 7,9 sekundy. Na dĺžku ide o kompaktné auto, nakoľko meria iba 4 195 milimetrov. Šírka je 1 800 milimetrov a výška 1 605 milimetrov. Celkovo ale ponúka dostatok priestoru pre väčšinu prípadov.

Maximálny objem batožinového priestoru po sklopení sedačiek je 1 339 litrov a v štandarde ide o 315 litrov. O komfortnú jazdu sa stavia aj dobrá výbava či prítomné asistenčné systémy. Napríklad adaptívny tempomat či aktívne sledovanie jazdných pruhov. Potešia vyhrievané sedadlá a vyhrievaný volant, ktorý určite oceníte v zimných mesiacoch. Infotainment plne podporuje najnovšie funkcie pre prepojenie s mobilným telefónom pomocou Android Auto a Apple CarPlay. Infotainmentu sekunduje 7- palcový LED displej kokpit s vysokým rozlíšením, ktorý sa nachádza na združenom prístroji Supervision.

V spolupráci s KIA Motors Sales Slovensko, s.r.o.

12. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+